Начало » Хоби земеделие » Цветарство
07.08.2019 г.

Белоснежната красавица – вечнозелената юка

Дървото на живота за индианците
Белоснежната красавица – вечнозелената юка

sinor

Палмовидната корона на този вид юка е дала името и “палмова лилия”, макар че няма нищо общо с палмите. Те са род многогодишни, по-рядко тревисти вечнозелени растения от семейство "Лилиецветни". Произхожда от Централна Америка. Познати са около 30 вида, които са разделени на две групи – храстовидни и дървовидни. У нас се отглеждат само няколко  декоративни разновидности – като стайни или градински. Индианците наричат растението “дървото на живота”. Дава плод само в дивата природа, защото се опрашва от специален вид пеперуда и е най-красивото пустинно растение.

Отглеждане и декоративни качества

Юката е непретенциозно растение, което обича обилна светлина, но не пряка и редовно поливане, но лесно се приспособява към условията – на пряка слънчева светлина и на силно засушаване. Единственото, което създава проблеми при отглеждането е преполиването и излишната влага. Стайните растения растат бавно.

Градинските се размножават лесно от издънки и растат много бързо.

Отглеждани в домашни условия, растенията цъфтят рядко, защото се нуждаят от 16 часа светлина дневно, но когато се случи е голяма радост за притежателите.

При благоприятни условия градинската юка ни радва всяко лято или есен с огромни красиви цветове – едри бели камбанки, събрани в съцветия. Те цъфтят дълго и представляват радост за окото, а освен това излъчват много нежен и приятен аромат. По-възрастните растения дават цвят и по два пъти годишно. Високите декоративни качества на растението позволяват да краси дома и офиса. Отглежданите на открито могат да се използват като жив плет, защото острите и бодливи листа не позволяват да се преминава лесно през тази бариера.

Какво не знаем за растението?

Юката е позната повече като декоративно растение, но тя притежава много други полезни свойства. Коренните жители на Америка са я ползвали като храна и лекарство. Коренът й съдържа голямо количество нишесте и може да се използва като картофи – за супи, гарнитури или смесена с други зеленчуци.

Сокът на растението съдържа стероидни сапонини и се използва за приготвянето на шампоани и сапуни, но също за производство на хормонални лекарства, едно от които е кортизол.

Друго важно и малко познато приложение са антибактериалните и противовъзпалителни свойства. Фенолите, съдържащи се в растението, потискат възпалителните процеси и благоприятстват лечението на хронични заболявания, облекчава артритните и подагрични болки. Влияе благоприятно на метаболитните процеси, повишава кръвното налягане и елиминира полипи в червата.

Дълго време са използвали листата за производство на хартия и изработване на здрави въжета.

Юката намира приложение в леката промишленост за добиване на здрави влакна, които се добавят към памука при производството на дънкови тъкани и благодарение на тях джинсите стават по-устойчиви на износване.

Белоснежната красавица – вечнозелената юка
54027
 

Последни материали
Виж
След срещата с финансовия министър
Вторите 125 млн. лв. от украинската помощ вероятно ще се преведат до края на октомври
ДФЗ преведе на стопаните 190 млн. лева от втория транш по украинската помощ
Асоциация
Сериозно българско участие в модерно изложение на биохрани в Стокхолм
Смесена туршия с краставички
Румънските фермери получават безвъзмезно по 393 лева на хектар за сушата
Илия Проданов
След срещата с финансовия министър ще се реши дали ще има протести
Свързани материали
Виж
По актуални проблеми
София е домакин на световна среща за африканската чума по свинете
След среща с еврокомисаря
На първо време ЕК ни отпуска 2,9 милиона евро за борба с африканската чума
Искане за компенсации
Танева докладва на еврокомисаря Витянис Андрюкайтис за чумата в страната
Шамар от Брюксел
Андрюкайтис с остра критика за провала на българските власти с чумата по свинете
България отвън
Еврокомисарят Андрюкайтис с положителен отзив за мерките на българските ветеринари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини