Начало » Пазари » Зърно
25.07.2019 г.

Русия ще инвестира астрономическите 70 млрд. долара в зърнопроизводство

Русия ще инвестира астрономическите 70 млрд. долара в зърнопроизводство

Тези дни Министерството на селското стопанство на Русия  обяви, че към 2035 г. добива от зърнени храни в Русия ще нарасне с над 22 млн.т в сравнение с настоящото равнище -  до 150,3 млн. т. Това е  "оптимистичния сценарий"  за   инвестиране на десетки милиарди долари в развитието на  инфраструктурата и логистиката на зърнения комплекс. Проектът, предложен за обсъждане в руския правителствен кабинет ще струва над  4,4 трилиона рубли ($70 млрд.), като  средствата за неговата реализация ще дойдат от частни инвеститори, заеми и държавно финансиране.

Междувременно ВТБ, контролираната от държавата втора по големина руска банка, вече изкупува активите на  инфраструктурата предназначена  за износ на зърно.

Експертите коментират, че ускореното развитие на зърнопроизводството явно има  ключова роля в плана на президента Путин, оповестен преди една година, за рязко увеличение на износа на продукцията на селскостопанския отрасъл – до $45 млрд. към 2024 г.

Тези планове се разработват и се  реализират под ръководство на аграрното министерство. Оптимистичният сценарий предвижда  износа на зърнени храни от Русия  през 2035 г. да достигне 63,6 млн.т, в сравнение с 45 млн.т очаквани за текущата 2019/20 маркетингова година.

Стратегията дава приоритет на увеличаването на производството на зърно, подобряването на неговото качество, ръст на вътрешното потребление  и ускореното развитие  на инфраструктурата и логистиката, информират от министерството.

Планът залага на  увеличаване на капацитета на пристанищните силози, товарни и други инфраструктурни съоръжения. Голямо внимание се отделя и за разширяване на капацитета  за съхранение на зърното. Към 2035 година капацитета на складовите площи трябва да се разширят до 167,4 милиона тона към 2035 г., в сравнение със сегашната им площ - 156,9 милиона тона сега. Освен това, комбинираните мерки трябва да позволят инфраструктурните разходи в цената на зърното да спаднат с 10% до 2035 г.

Базовият сценарий на проекта е по-скромен - 140 млн.т добив от зърнени храни и износ от  55,9 млн.г. към 2035 г.

"За повишаване на средните добиви и намаляване на загубите при прибиране на зърното е необходимо осигуряването на достатъчно количество от нова селскостопанска техника с високо качество”- се коментира в разработения от аграрното ведомство документ.

Общият обем инвестиции в развитието на инфраструктурата и транспортно-логистичния осигурителен сектор на Русия за 2019 г. - 2035 г. съставлява 281,4 млрд. рубли ($4,5 млрд.),, се посочва в документа.

Източник: Reuters, Finmarket

 

Русия ще инвестира астрономическите 70 млрд. долара в зърнопроизводство
12435
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Русия отново повдига въпроса за зърнена борса на БРИКС
Регламентът влиза в сила от 1 юли
Край! Регламентът за високи мита върху руските торове е приет
В Русия започна жътвата – реколтата от зърно ще възлезе на най-малко 135 милиона тона
След 20 дни влизат в сила нови мита
Кораб с 30 хил. тона руски тор заседна в подхода на Пристанище Бургас
Путин разпореди увеличаване на селскостопанската продукция с една четвърт до 2030 година
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини