Консултативният съвет по животновъдство е обсъдил предложените от министерството условия за подпомагане през 2019 г. по схемата de minimis за фермите, отглеждащи едри и дребни преживни животни от млечното направление. В обхвата на тази схема не попадат месодайните животни под селекционен контрол (Абердин ангус, Лимузин, Херефорд, Симентал, Галоуей, Обрак и Шароле) получили помощ de minimis през 2019 г., припомнят от министерството на земеделието.
Основно изискване за кандидатстването по тази схема е стопаните да са регистрирани като земеделски стопани по наредба 3 и да са подали валидно заявление за директни плащания по схеми за обвързана подкрепа за животни или по преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството, или по преходната национална помощ за овце-майки и/или кози-майки за 2019 г.
Всички те трябва да имат заявени не повече от 15 дка постоянно затревени площи на животинска единица или пък да нямат подобни пасища и ливади.
Те задължително трябва да имат животни, одобрени за субсидиране през 2018 г. по схемите за директни плащания, за обвързана подкрепа за животни или по преходната национална помощ за говеда необвързана с производството, а също и по преходната национална помощ за овце-майки и/или кози-майки.
Ако стопанството гледа от 5 до 250 крави или биволи, помощта ще бъде 60 лв. на животно. Според изчисленията тук попадат 5 963 стопанства.
При стадата от овце и кози помощта се дава за ферми с брой на животните от 10 до 300 помощта е 15 лв. на бройка, като тук попадат 8 688 стопанства. Фермите с над 300 овце или кози ще получат по 7 лв. на животно. Според регистъра ВетИс става въпрос за 331 стопанства.