На поредния търг за покупката на хлебна пшеница държавната Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) на Египет прие оферти за общо 120 хил. тона от зърнената култура, но сред печелившите този път липсва почти абониранираната през последните 2 сезона руска пшеница, съобщи електронното издание АПК-Информ, като се позова на данни от участници на пазара.
Победители са компаниите LDC, които ще доставят 60 хил. тона украинска пшеница срещу 263,7 долара за тон C&F (246,4 долара за тон FOB и 17,3 долара на тон разходи за транспортиране по море), и CHS с 60 хил. тона румънска пшеница при цени от 264,1 долара за тон C&F (248,75 долара за тон FOB и 15,35 долара на тон транспортни разходи).
Средната цена се покачи до 263,90 долара за тон C&F от 257,11 долара за тон на предишния търг, проведен на 17 декември, когато GASC закупи 180 хил. тона руска и румънска пшеница.
Зърното, договорено на настоящия търг, трябва да пристигне в египетските пристанища между 11 и 20 февруари 2019 г.
В коментар за резултатите от търга пък руски експерт обяви, че липсата на руска пшеница сред печелившите отразява постепенното изчерпване на потенциала й за износ. „Основният резултат от търга е, че офертите с руска пшеница бяха само 2 срещу 4 за румънско зърно въпреки повишаването на цените от страна на всички доставчици. Толкова оскъдно предлагане на руското зърно е очевиден знак за изтощаването на износния потенциал на Русия”, категоричен бе генералният директор на аналитичния център „СовЭкон” Андрей Сизов. И според него „няма нищо чак толкова лошо в това”. „Просто това е резултат от рекордния износ през първата половина на настоящия сезон на фона на 15-процентното намаление на пшеничната реколта. Нещо повече – износът се свива без каквато и да било намеса от страна на държавата”, добави Сизов.
„Важно е също, че един бърз спад на доставките на руска пшеница би следвало да подкрепи световните цени. А това вече е проблем не толкова на износителите и производителите, колкото на потребителите”, изтъкна той.