Според учени от Сиатъл дори минималната употреба на алкохол носи рискове за здравето, информира proplanta.de. „По-ранните изследвания показваха, че при определени условия, минималната консумация на алкохол може да е полезна за човешкия организъм, но ние доказахме, че в комбинация с комплексни рискове, всеки алкохол носи опасност за здравето”, казва Макс Гризуолд от университета „Джордж Вашингтон” в Сиатъл.
Заедно с Емануела Гакиду той е оценил 694 изследвания за алкохола, и 592 изследвания за рисковете за здравето, базирани на употребата на алкохола. Публикуваните в специализираното издание “the Lancet”данни обхващат население на възраст между 15 и 95 години от 195 страни. Във връзка с това са били установени 2,8 случаи на смърт след употреба на алкохол. Причините за смъртността били различни за отделните възрастови групи. Например ако за хората между 15 и 49 години, сред най-честите причини били болести като туберкулозата, то за хората над 40 години, най-честата причина се оказали ракови заболявания, причина за които била консумацията на алкохол. 2,2% от смъртните случаи породени от консумация на алкохол се падат на жените, а 6,4% на мъжете. Различия се наблюдават и в средната консумация на алкохол. В Германия например мъжете консумират средно по 40 грама алкохол дневно, докато жените- 20,9 грама. Най-голяма средна консумация на алкохол в света сред мъжете, учените са установили за руснаците (82 грама) и за португалците и жителите на Люксембург- по 72 грама средно на ден. Най-много алкохол средно на ден пият украинките 42 грама и андорките- 34 грама. На подчертаваните в редица изследвания позитивни страни на алкохола основно за диабетиците и хората с болести на коронарните съдове, учените противопоставят негативните последици за човешкото здраве,
„Особено силна е връзката между консумацията на алкохол и раковите заболявания, както и различни инфекциозни болести”, казва Гризуолд. Според него ако човек изпие само 10 грама алкохол за деня ще увеличи с 0,5% риска от заболявания свързани с алкохола. При дневна консумация от 20 грама, рискът се повишава до 7%.
Емануела гакиду е убедена, че трябва да се преосмисли политиката на консумация на алкохол и здравните програми навред по света, като се съобразят с още повече препоръки за отказ от пиенето на алкохол. Робин Бъртън и Ник Шарън от King's College London определят изследването на американските си колеги като най-мащабното проучване за влиянието на алкохола в световен мащаб.