Държавата отново ще отпуска безлихвени заеми на общините, този път за одобрени проекти по ПРСР 2014-2020 г., така че да покриват разходите им преди окончателното изплащане на междинните и окончателните суми по инфраструктурните проекти. Това предвижда проект за постановление, качен за обсъждане на страницата на министерството на земеделието, като становищата се приемат в едномесечен срок, фиксиран от днес.
За периода от 2007 до 2016 г. съществуваше подобен механизъм, като тогава бяха отпуснати 1 057 безлихвени заеми за над 100 милиона лева. Всички те бяха навременно обслужени и няма допуснати просрочвания, поясниха от агроминистерството. Именно затова се налага отново да бъде приет норматив, по който държавата да кредитира местната мласт при изпълнението на инфраструктурните проекти, се посочва в мотивите.
Безлихвеният заем ще се отпуска от националния бюджет само на община с одобрен проект по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. (ПРСР 2014 – 2020 г.), която е сключила договор с фонд „Земеделие“ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ или административен договор, има сключен договор с изпълнител за съответния проект, сключила е допълнително споразумение към договора след възлагане на обществена поръчка и/или налагане на финансови корекции.
Общините не трябва да имат задължения към Държавен фонд „Земеделие“, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията или задължението е по акт, който не е влязъл в сила.
В случай на наложени финансови корекции, общината трябва да е извършила действителни плащания към изпълнителите по съответния проект в размер равен на стойността на наложените финансови корекции съгласно сключеното допълнително споразумение, гласи постановлението.
Заемът се отпуска на съответната община за извършване на междинно плащане на разходите по изпълнението на съответния проект в размер до разликата между общия размер на одобрените за финансово подпомагане разходи, включени в заявките за плащане, и платеното по проекта авансово плащане от Държавен фонд „Земеделие“ или за окончателно плащане на разходите по изпълнението на съответния проект в размер до разликата между общия размер на одобрените за финансово подпомагане разходи, включени в заявките за плащане, и платените по проекта авансово и междинни плащания от Държавен фонд „Земеделие“.
Общината може да кандидатства за отпускане на заема след проверка на междинното или окончателното изпълнение на проекта и одобряване от Държавен фонд „Земеделие“ на междинния или окончателния размер на безвъзмездната финансова помощ по съответния проект, като подаде заявка до Държавен фонд „Земеделие“, в която посочва размера на заема, за който кандидатства.
Разликата между заявения размер на разходите за изпълнението на конкретния проект и одобрените за окончателно плащане от Държавен фонд „Земеделие“, се осигурява от общината.
Разликата между пълния размер на разходите за изпълнението на конкретния проект и одобрените за окончателно плащане от Държавен фонд, се осигурява от общината.
Към заявката по ал. 2, за разходите, за които се иска отпускане на безлихвен заем се представят фактура или проформа фактура и инициирано чрез системата за електронни бюджетни разплащания бюджетно платежно нареждане.
В случай на необходимост, в срок до 10 дни от одобряването от фонд „Земеделие“ на междинния или окончателния размер на безвъзмездната финансова помощ, общината подава коригирано инициирано бюджетно нареждане.
Лимитът за заеми от централния бюджет за всяка община се определя от фонд „Земеделие“, като самите кредити се отпускат до 30 ноември на съответната календарна година.
В едномесечен срок от отпускането на заема, но не по-късно от 15 декември фонд „Земеделие“ превежда одобрената безвъзмездна финансова помощ в размера на ползвания заем по конкретния договор на общината по посочената в чл. 5, т. 1 сметка.
Всеки месец до 10-о число Държавен фонд „Земеделие“, предоставя информация на Министерство на финансите за отпуснатите заеми по общини за извършени и одобрени разходи за реализирането на съответните проекти, както и информация за погашенията по отпуснатите заеми по общини и по проекти към края на предходния месец. Информацията за месец ноември се представя до 5 декември и последващо, ежедневно се представя оперативна информация за погашенията по отпуснатите заеми.
Отпуснатите заеми от централния бюджет на общините се възстановяват по следния ред:
1. въз основа на писмо на Министерството на финансите банката, обслужваща съответната община, получила временен безлихвен заем от централния бюджет за разходи по одобрени проекти по ПРСР 2014 - 2020 г., открива отделна бюджетна сметка (7304) на общината;
2. сметката по т. 1 се използва само за превежданите от Държавен фонд “Земеделие“ постъпления от безвъзмездната финансова помощ по ПРСР 2014 – 2020 г. и за незабавното им превеждане служебно от банката, обслужваща общината, по сметката по чл. 3, ал. 3; по сметката по т. 1 не може да се извършват операции по нареждане на общината;
3. при извършването на превода към сметката по чл. 3, ал. 3 за възстановяване на заема банката попълва десетразрядния код по чл. 4, т. 1 и уведомява общината;
4. преводът по т. 2 от безвъзмездната финансова помощ по ПРСР 2014 – 2020 г. се извършва до размера на непогасения заем по чл. 2, ал. 1;
5. в случай че сумата, подлежаща на изплащане на общината от безвъзмездната финансова помощ по ПРСР 2014 – 2020 г., е по-голяма от размера на непогасената част от заема по чл. 2, ал. 1, разликата се превежда по сметката за средства от Европейския съюз (7443) на общината, открита за целите на плащанията по ПРСР 2014 - 2020 г., администрирани от Държавен фонд „Земеделие“.