Заради унищожителната суша в Западна Европа и огромните загуби за фермерите Европейската комисия ЕК предложи пакет от мерки, които всяка държава-членка би могла да приложи като компенсации за сектора. Едно от важните решения е вместо през декември държавите членки, засегнати от сушата, да започнат превеждането на директните плащания за 2018 г. още от средата на октомври - и то в доста голям процент от дължимите суми.
За първи път стопаните биха могли още през есента да получат до 70% от своите преки плащания, което е с 50 на сто повече от досега прилаганите преференции. Още по-високи са плащанията за агроекология и биоземеделие, които са в обхвата на програмите за селските райони. Още в средата на октомври фермерите могат да получат до 85% от полагаемите им плащания, което е със 75 на сто над досега прилаганите помощи.
Извън тази възможност може да се приложат дерогации от специфичните изисквания за екологосъобразност като например диверсификацията на земеделските култури и правилата за екологично фокусиране върху угар, за да се даде възможност тази земя да бъде използвана за производството на фуражи.
Комисията обмисля приемането на по-нататъшни дерогации за екологизиране – като например зелена покривка - за да се даде възможност на фермерите да имат по-голяма гъвкавост при производството на фуражи и да приспособят необходимостта от своевременно засяване на зимни култури.
Комисията е в контакт с всички държави-членки, като получава актуална информация за въздействието на пролетната и лятна суша върху посевите. Информацията, която се изисква до 31 август от държавите, ще бъде използвана за оценка на адекватността и целесъобразността за прилагане на допълнителни мерки, които биха могат да се считат за подходящи, поясниха още от пресценътра на ЕК.
Въпреки че България не беше засегната от сушата, заради обилните пролетни дъждове годината се оказа пагубна за производството на плодове и зеленчуци. В тази връзка страната ни би могла да приложи компенсаторни механизми, които да бъдат одобрени от ЕК, посочиха за Синор.БГ експерти от министерството на земеделието.
С писмо до министерството на земеделието от Съюза на градинарите и други от сектора ще поискат от следващата година браншът да има право да получава нисколихвени кредити подобно на кредитите, отпускани за семена, за картофи и др., съобщи за Синор.БГ изпълнителният директор на съюза Мариана Милтенова.
Заради дъждовете тази година голяма част от стъблата на зеленчуците полягат, затова и реколтата от домати ще бъде доста под очакванията. Предложението ще бъде обсъдено с останалите организации и депозирано в министерството, така че да започне процедура по одобрение на тази държавна помощ.
Ще припомним възможностите, които сегашното законодателство на ОСП дава по отношение на развитието на селските райони по отношение на управление на риска, ако са предвидени в техните съществуващи програми за развитие на селските райони.
Възможностите включват финансови вноски за премии за застраховка "Растения, животни и растения", финансови вноски във взаимните фондове за плащане на финансова компенсация на засегнатите земеделски производители, общ инструмент за стабилизиране на доходите на земеделските стопани чрез компенсиране на загубите на доходи над 30% от средния годишен доход на земеделския стопанин, инструмент за секторен стабилизиране на доходите, който компенсира загубите на специфични за сектора доходи над 20% от средния годишен доход на земеделския стопанин.
Държавите-членки имат възможността да променят веднъж годишно своята програма за развитие на селските райони, за да включат посочените по-горе мерки. Дали българското министерство ще въведат подобни мерки, засега от ведомството липсва информация.