След първоначалните медийни хвалебствия и възторзи по повод началото на преговорите между ЕС и САЩ за намаляване на вносните мита и държавното субсидиране за индустриалните стоки, започнало на 25 юли, още на следващия ден беше отбелязано известно изтрезняване сред европейските политически и търговски среди. Euronews информира, че френският президент Еманюел Макрон се е обявил против преговорите за голямото търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз, тъй като според него в момента разговорите протичат в неподходящ контекст.
В средата на седмицата Щатите и Eвpoпeйcĸия cъюз ce разбраха дa cпpaт процеса на въвeждaнe нa нoви митa зa вpeмeтo, дoĸaтo cтpaнитe пpeгoвapят. Както Синор.БГ писа, важната новина от преговорите засяга преди всичко аграрния сектор, а не проблемите в европейското автомобилостроене и износа на метали и индустриалното производство, както акцентираха европейските медии.
Тъй като американските фермери понасят големи загуби от търговската война между САЩ и Китай, най-вече от очертаващия се драстичен спад в износа на американската соя, след срещата на президента Доналд Тръмп и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер стана ясно, че Европа ще внесе незабавно "големи количества соя" и ще стане "масивен купувач" на втечнен газ произведен в САЩ.
Вчера обаче министърът на финансите на Франция Брюно льо Мер заяви, че не иска да навлиза в широкообхватни преговори. "Всяка страна, европейците и американците, трябва да намери нещо в тези дискусии. Всяко търговско споразумение трябва да се основава на реципрочност", каза той в забележките, разпространени от неговия кабинет. Френските политици явно поставят на първо място интересите не на американските, а на европейските потребители и фермери и са сериозно обезпокоени от идеите за „отпадане на всички мита и други търговски бариери” пред мащабния внос на американската аграрна продукция в Евросъюза.
Льо Мер е на мнение, че Европа не може да пренебрегне своите стандарти за безопасност на храните и околната среда. Льо Мер има пълната подкрепа на своя президент, който вчера декларира, че при договаряне със САЩ не бива да бъде нарушен нито един европейски стандарт в сферата на околната среда и на здравеопазването. Според Еманюел Макрон, европейските институции не може да настояват фермерите в ЕС да работят по нов модел - опазващ околната среда, и същевременно да сключват споразумения със страни, които пренебрегват екологичните норми.
Мая Асенова