Само няколко месеца след вдигане на бариерата за износ на живи животни за Турция, над 5 хиляди овце и кози за разплод са експортирани в южната ни съседка. Това е съобщил заместник-министърът на земеделието, храните и горите Цветан Димитров при откриване на първото националното изложение за месодайни породи овце на Сливен експо, съобщиха от агроведомството.
Странното е, че експортът е само за разплодни животни, не и за агнета, каквото беше основното искане на родните фермери.
„Животните на това изложение са от породите „Ил дьо Франс“ и „Мутон Шароле“ и са гордост за българското животновъдство“, подчерта Димитров. От името на министър Румен Порожанов председателите на двете развъдни асоциации Пламен Николов и професор Димитър Димитров получиха почетни плакети.
Тази година се навършват 50 години от внасянето на първите животни от породата „Ил дьо Франс“ в България и 15 години от внасянето на „Мутон Шароле“. Н страната се отглеждат 100 000 месодайни овце.
В рамките на събитието се проведе демонстрация на ехографско изследване на животни от френски водещ специалист в тази област. Сред чуждестранните гости на изложението е Жан Пиер Жослен, председател на френската Национална организация за селекция на месодайни породи „Ил дьо франс“ и „Тексел“.
В рамките на изложението се проведе и научно-приложна конференция за развитието на месодайното овцевъдство в страната. Участие взеха научни работници от Селскостопанска академия от Тракийския университет, Изпълнителната агенция за селекция и репродукция в животновъдството, експерти от Министерството на земеделието, храните и горите и представители на двете развъдни асоциации.