В търговските среди започнаха да циркулират слухове, че девалвацията на рублата, рекордните темпове на износа и повишението на изкупните цени на мелничарското зърно може да накара руското правителство да вземе мерки за лимитиране на износа чрез въвеждане на ограничително експортно мито, каквато практика е имало през 2015/16 г. Официалните власти в РФ засега отхвърлят подобна възможност. Министърът на селското стопанство на РФ Александър Ткачев още в началото на април заяви, че „как минимум, ние ще продължим нулевия вариант (нулева експортна тарифа). Как максимум – ние изобщо ще го ликвидираме”. Министърът има предвид експортното мито. Според Ткачев премахването на ограничителното експортно мито и преминаването към нулева тарифа от 23 септември 2016 г. (със срок до 1 юли 2018 г. ) „оказа сериозна подкрепа на пазара и насърчи износа”.
По данни на митническата служба на РФ, износът на зърнени храни от Русия от началото на маркетингова 2017/18 г. (1 юли) до 18 април 2018 г. възлезе на около 41 млн.т, увеличение с 39% в сравнение със същия период на 2016/17 г. Най-голям ръст, с 40-41 на сто, бележи експорта на пшеница – 32-32,1 млн.т.
Авторитетните руски анализатори (IKAR, SovEcon, Прозерно ) споделят, че понижението на курса на рублата в значителна степен подпомага износа, но в същото време активизирането на експортното търсене води до повишение на цените на вътрешния пазар.