Възможностите за развитие на икономическите отношения между България и Малта са предимно с акцент върху вноса на български лекарства, хранителни продукти, минерална вода, строителни материали и дървен материал, предвид строителния бум в Малта. Това обяви директорът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) Мариета Захариева по време на бизнес форум "България-Малта", проведен в Националната галерия.
Страната ни изнася голяма част от потребителските стоки, които са необходими, както за местното население, така и за близо 2 млн. туристи, посещаващи Малта в рамките на една календарна година.
Двустранните отношения се развиват сравнително добре, особено след присъединяването на страните към ЕС, но все още съществува неизползван потенциал и липса на достатъчна активност, каза още Захариева.
Успоредно с това значително по-широки са опциите за износ през Малта към арабския свят (предимно Северна Африка) – най-вече към Либия и в рамките на триъгълни операции. България би могла да стъпи на пазари, на които би имала затруднения да отвоюва позиции самостоятелно. Интерес би представлявало и ангажирането на двете страни в съвместно участие в икономически проекти, които предстои да бъдат одобрени от ЕК в подкрепа на либийската икономика и за изграждане на икономически сектори, предназначени за предоставяне на алтернатива на трафика на хора, подчерта Захариева. Малта пък заявява категоричен интерес към България с оглед на възможностите за съвместен износ към страните от бившия СССР.
За периода 1996-2016 г. преките нетни чуждестранни инвестиции от Малта са положителни и са в размер на 285.6 млн. евро, с което страната се нарежда на 22-ро място по размер на преките инвестиции в България. Най-високи стойности са отчетени през 2007 г. в размер на 242.3 млн. евро, когато започва изграждането на ветроенергиен парк – „Проект Зелена енергия Сакар” в Област Хасково от „Тера Бългериа 1” ЕООД. Малтийската инвестиция е на обща стойност 418 млн. лева и разкрива 28 нови работни места в общините Свиленград, Харманли и Тополовград.
Бизнес форумът и двустранните срещи се организираха в рамките на посещението на президента на Малта г-жа Мари-Луиз Колейро Прека, която е у нас по покана на президента на Република България г-н Румен Радев.
На форума участие взеха близо 200 представители на деловите среди на България и 50 фирми от Малта от водещи икономически сектори - информационни и комуникационни технологии; строителство; авиация; логистика и транспорт; фармация; недвижими имоти; горива; туризъм и др., както и търговски, инвестиционни и бизнес агенции и камари.
В рамките на мероприятието се подписа Меморандум за разбирателство между Българска агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и тяхната агенция Trade Malta. В събитието се включи и г-н Емил Караниколов, министър на икономиката.
Форумът се осъществява по проект BG16RFOP002-2.003-0002 „Организиране на търговски мисии и форуми за български производители и чуждестранни купувачи“, финансиран от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020, по който ИАНМСП е бенефициент.