Заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев направи проверка в района на Хисаря за доставките с дърва за огрев за населението, съобщиха от агроминистерството. Инспекцията е разпоредена от министър Румен Порожанов след сигнал от медии за невъзможност за редовна доставка на необходимите за зимата дърва за хората от няколко села в региона.
Единственият горски фонд, от който може да се добиват дърва за огрев в региона, е общински и това е наложило мерки за пренасочване на дървесина от държавни гори, стопанисвани от Южноцентралното държавно предприятие. Още вчера са извършени доставки за две от най-нуждаещите се домакинства. „Ще бъдат осигурени дърва по график от държавните горски стопанства и за останалите нуждаещи се, така че да се изпълнят поетите от община Хисаря ангажименти към населението там”, поясни Добрев.
В проверката са участвали още директорът на Южноцентралното предприятие инж. Ботьо Арабаджиев, директорът на Държавното горско стопанство (ДГС) Хисар инж. Добрин Иванов, както и директорът на Регионална дирекция по горите (РДГ) Пловдив инж. Мирослав Димитров.
До края на месец ноември 6-те държавни предприятия имат изпълнение на планираните количества за добив за 2017 г. за снабдяване на населението с дърва за огрев чрез директни продажби на над 95%, уточни още заместник-министърът.
Над 1,2 млн. пространствени куб. м. дърва за огрев са предоставените количества от началото на годината до края на ноември, с което са задоволени нуждите на 170 000 домакинства. Това количество е с 2% над цялото доставено количество дърва за огрев през 2016 година, когато са били 1,13 млн. простр. куб.м. Очакваният добив през тази година е завишен, като и в шестте предприятия са предприети мерки за успешното реализиране на планираните количества и доставката им в срок на домакинствата, в това число и от поразената от корояд дървесина.
Според отчетите снабдяването с дърва в страната върви ритмично, като в единични стопанства има леко забавяне при доставките поради затруднения с намирането на фирми за добив на дървесина. Продажните цени са различни в отделните държавни горски и ловни стопанства и са почти без изменение спрямо предходната година. Според данните на 6-те предприятия, при запазването на темповете на добив и благоприятни климатични условия, очакванията са до края на годината общото количество дърва за огрев, предоставени чрез директни продажби на физически лица да надхвърли миналогодишните количества с около 8-10%, или близо 100 хиляди пространствени куб. м.
Дървата за огрев освен от държавните горски територии, управлявани от 6-те държавни предприятия, се добиват и предлагат на пазара и от общински и частни гори, като това количество ориентировъчно е в размер от около 30% от добива от държавните гори.
Извършени са 240 000 проверки за незаконна сеч и нарушения в горите
Заместник-министър Добрев посочи, че в месеците преди и в началото на отоплителния сезон нарастват бракониерските набези в горските територии, което респективно рефлектира и в нарасналия брой на извършените проверки в горите.
„От май досега в резултат на интензивния контрол в горските територии, разпореден от ръководството на министерството, са извършени 240 хиляди проверки. Ако през летните месеци те бяха по 20-25 хиляди средномесечно, то в последния месец достигнаха 60 хиляди”, посочи зам.-министърът. Само служителите на Изпълнителната агенция по горите са издали 600 акта през ноември и са задържали над 500 куб.м. дърва за огрев. Други над 900 куб. м. са задържали горските стражари и мобилните екипи на държавните предприятия в същия период.
Проверките са за незаконна сеч, транспортиране на незаконно добита дървесина, без превозен билет или от превозни средства без GPS устройство, както и продажба на незаконно добити дърва за огрев, а също и проверки на физически лица, ловци и риболовци и МПС.