Вторият прием по подмярка 4,2 за преработка на селскостопанска продукция може да бъде открит през декември, въпреки че наредбата с новите условия за кандидатстване вероятно няма бъдат приети за началото на приема. За първи път министерството ще рискува и вместо с наредба ще отвори прозореца с насоки за кандидатстване, които да се изработят след окончателното приемане на Закона за подпомагането на земеделските производители.
Това съобщиха от министерството на земеделието по време на Седмия аграрен семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите, който от вчера се провежда в Пловдив. На въпрос на председателя на асоциацията Светослав Русалов дали тази година ще има втори прием по тази подмярка, главният експерт от дирекция „Развитие на селските райони“ към агроминистерството Милен Кръстев призна, че забавянето е станало поради различни процедури, свързани с новите промени в наредбата за прилагане на подмярка 4,2. Приемът се очакваше от фермерите още през октомври.
За да се вмести в календарната 2017 г., министерството ще използва промените в Закона за подпомагането на земеделските производители, които миналата седмица бяха приети на първо четене в парламента. Ако до средата на декември те бъдат обнародвани в „Държавен вестник“, приемът по 4,2 може да започне само с насоки за кандидатстване, докато самата наредба не влезе в сила, обясни за Синор.БГ Милен Кръстев.
Основните изменения за този прием са свързани с намаляването на субсидиите за един проект от 3 милиона на 2 млн. евро, като за малки и средни предприятията помощта ще съставлява 50 на сто от стойността на проекта, а за големите предприятия – 40%. За първи път ще има електронно подаване на проектите през системата ИСУН, по която се кандидатства и за останалите оперативни програми.
Приемът ще продължи цели 3 месеца, затова и администрацията си позволява да отвори прием без наредба. Едва след обнародването й стопаните ще имат яснота колко точки ще се дават за предприятия с история, за утвърдени износители или за фирми, които осигуряват по-голяма заетост.
Бюджетът на втория прием ще бъде 100 млн. евро. Най-много точки 30 ще се дават за преработка на продукция от чувствителните сектори. За биопроизводството точките са 10, за енергийна ефективност - 5 плюс 5, за фирми от Северозападна България – 5, за осигуряване на заетост – 12 плюс осем в зависимост дали в продължение на 3 години се поддържат минимален персонал от 5 или от 15 души.
За преработка на собствена суровина промоционалните точки са още 10. За фирми с история – 10 плюс пет. За експортно ориентирани преработватели точките са 13.