Чайотът (Sechium edule), известен още като мексиканска краставица, представлява многогодишно тревисто растение от сем. Тиквови. Произхожда от Мексико, откъдето е получила името си и където се използва масово. Разпространен е в много субтропични и тропични страни. За храна се използват големите, съдържащи нишесте клубени, незрелите плодове с тегло до 1 кг, съдържащите се в тях семена, а така също младите филизи и листа. Плодовете имат плътна месеста част, много нежен приятен вкус, съдържат витамин С, провитамин А, минерални соли на калия, калция и желязото. Прибират се през десетина дни. В свеж вид могат да се използват като краставици, да се пържат или задушават като тиквички, завиват се в тесто и се пържат, мариноват ги.
От стъблото на чайота се добива влакно, което замества рафията.
Чайотът се размножава чрез семена и разсад, който се изнася на постоянно място, когато времето и почвата се затоплят достатъчно. Може да се размножава и вегетативно. За тази цел младите филизи се срязват до самия край на кореновата шийка, вкореняват се в пясък в саксийки и се разсаждат на постоянно място.
Чайотът реагира добре на торене и влага. През зимата корените му се покриват с оборски тор, дебел пласт слама или други материали.