Мъхнатият бръмбар има едно поколение годишно и зимува като възрастно насекомо в почвата. Рано през пролетта бръмбарите излитат и се появяват по цъфтящите плевели, особено по глухарчето. По-късно по време на цъфтежа на овощните дървета те преминават по тях и изяждат цветовете – венчелистчетата, тичинките, плодника. Нагризват и пъпки, млади листа и леторасти, както и ресата на лозата. Бръмбарът напада всички овощни дървета и храсти. Предпочитани растения са ябълката, крушата, сливата, черешата, дюлята, кайсията, прасковата, ягодоплодните култури, лозата, розата, шипката.
Бръмбарите са активни през деня, особено в слънчеви дни. През нощта те се крият под бучки пръст, камъчета, в цветовете. Снасят яйцата си плитко в почвата, предимно в почви богати на органични вещества или в гниещи растителни остатъци. Развитието на ларвите в почвата продължава около два месеца. Те какавидират там и към края на август се излюпват възрастните бръмбари, които остават да зимуват в пръстта в землест пашкул.
Начините за борба срещу този неприятел са доста ограничени. Стръскването на дърветата рано сутрин, когато бръмбарите са по-слабо подвижни, ръчното събиране и унищожаване е отдавна прилагано средство, особено при млади и единични дървета. Трябва редовно да обработвате почвата и да унищожавате плевелите.
Използването на химически средства е трудно. Бръмбарите са доста устойчиви към препаратите. Пръскането трябва да се прави по време на цъфтежа, което е много опасно за пчелите и полезните насекоми. Ако се наложи да се пръска, това може да се напарви когато цветовете са напълно оформени, но затворени и след като се вземат необходимите мерки за опазване на пчелите. Да се пръска рано сутрин.