Ако не сте успели да обработите почвата в овощната градина или в околостъблените кръгове, направете го сега. Колкото по-рано, толкова по-добре. Декември едва ли ще ви предложи подходящи дни за тази работа.
Окопаването на ягодите, придружено от леко загърляне, е твърде полезно срещу измръзването на корените. По-дълбоката обработка в междуредията ще допринесе за задържане на влагата от есенно-зимните валежи.
Дивите зайци нараняват кората на младите ябълкови и крушови дръвчета още при падането на първия сняг. За да не бъдете изненадани, особено в по-високите райони, обвийте стволовете с амбалажна хартия или друг материал.
Засадили ли сте младо лозе, сега трябва да уточните къде и колко лозички не са се прихванали, за да попълните празните места. Най-добре е новите лозички да засадите след листопада до настъпването на големите студове.
Малини може да засаждате и през ноември, че дори и през декември, ако времето е хубаво. Пак се садят на същата дълбочина, на която са били в разсадника, но трябва да загърлите младите растения, за да предпазите корените от измръзване.
Ако лозето е в район, където по-често зимите са сравнително топли, но се случват и студени, не се колебайте, а загребвайте всяка година. Никой не знае колко ще е студена настъпващата зима. Народът го е казал – загребвай винаги за веднъж.