Начало » Пазари » Зърно

Русия може да загуби до 8 на сто от рекордната зърнена реколта

Синор.БГ / 27.10.2017 г.

sinor

Съществува висок риск да бъде загубена 7-8% от тазгодишната зърнена реколта в Русия, смята президентът на Руския зърнен съюз Аркадий Злочевский, цитиран от електронното издание Агроинвестор. Оценки на организацията сочат, че реколтата от зърнени и зърнобобови култури през тази година ще достигне 132,5 млн. тона.

„Но при нивото на цените през първите месеци от сезона съхраняването на зърното в елеватори е икономически неизгодно в много региони”, обяснява Злочевский. Според него в очакване на по-добри цени значителна част от руските фермери ще задържа продажбите н зърно, а за да икономисат средства за съхраняването му мнозина от тях ще го складират в помещенията, предназначени за техниката, а напролет забележима част от него ще бъде поразена от насекоми. В момента в зависимост от региона съхранението на тон зърно в елеватор излиза от 70 до 100 рубли (между евро и евро и половина) на месец.

Проблемите със съхранениет на зърното коментира и президентът на Руския съюз на птицевъдите Владимир Фисинин. „Сега главната задача е да запазим събраното зърно, без да се стигне до значителни загуби откъм качество. Ако реколтата се съхранява в неподходящи условия, през пролетта ще се появи плесен, а след не я и токсини. Такова зърно може да не става даже за фураж”, посочва Фисинин.

При настоящите изкупни цени обаче дори описваните от Злочевский и Фисинин загуби ще се окажат по-изгодни за производителите от икономическа гледна точка в сравнение с разходите за съхраняване в елеваторите. Към днешна дата в регионите, произвеждащи зърно в Русия, положението на фермерите от ценова гледна точка е „изключително неблагоприятно”, изтъкна президентът на руския Национален съюз на зърнопроизводителите Павел Скурихин. Цената на зърното от началото на жътвата до октомври се понижи в зависимост от отглежданата култура и региона с между 2 хил. и 3,5 хил. рубли на тон. В Централния федерален окръг в средата на октомври пшеницата от 3 клас струваше между 7 и 9,5 хил. рубли за тон, докато година по-рано цените достигаха и до 11 хил. рубли за тон. В Приволжския окръг за пшеница 3 клас в момента плащат 7-7,9 хил. рубли за тон в сравнение с 9-10,5 хил. рубли през октомври 2016 г., а в Сибир – не повече от 6-7 хил. рубли за тон при 9-19 хил. рубли за тон преди година.

Задържането на продажбите си струва само ако по-късно продажните цени компенсират разходите за съхранение на реколтата, коментира на свой ред директорът на аналитичния център „Русагротранс” Игор Павенский, който не изключва варианта цените през пролетта да достигнат такива нива, че фермерите да бъдат компенсирани с горница за забавянето на продажбите.

От руското министерство на селското стопанство вече предвиждаха загуби при зърното през сезона, но не от съхранение, а заради изоставането в графика на жътвата. Изчисления на ведомството сочат, че заради по-късното прибиране на реколтата Русия загубила между 8 и 10 млн. тона зърно в чисто тегло. „Трябва да прибираме реколтата в оптималните срокове, закъснеем ли дори само със седмица и започват да се трупат загуби”, обясняваше тогава началникът на отдела за растениевъдство в министерството Пьотр Чекмарьов. По думите му през тази година Русия е можела да прибере 140 млн. тона зърно.

По данни на министерството към 25 октомври са били ожънати 45,1 млн. хектара със зърнени и зърнобобови култури, което представлява 95,8% от всички засети площи. Прибрани са 134,5 млн. тона при среден добив от 29,9 центнера от хектар, докато към същата дата на миналата година са били ожънати 118,5 млн. тона при среден добив от 26,6 центнера от хектар. 

Русия може да загуби до 8 на сто от рекордната зърнена реколта
6636
 

Последни материали
Виж
Мащабен митинг срещу институциите
Водни оръдия и газ срещу фермерите в Брюксел
Най-ниска в последните 5 години
Аграрен доклад 2025: Брутната добавена стойност в сектора падна до 2,7%
Наведнъж
На първо и второ четене депутатите приеха промени в Закона за защита на растенията
ОСП след 2028 г.
ЕС ще отпуска до 200 хил. евро на ферма за въвеждане на агроекологични мерки
Инициатива „Ден на отворените врати“
Агрополихим въведе 139 студенти и ученици в реалната индустрия
Съвместно с фермерите
До 1 септември 2026 г. България трябва да има план за възстановяване на природата
Свързани материали
Виж
FAO. Световното производство на зърно през 2025/26 ще надхвърли 3 млрд. т
Седмичен обзор на пазара на зърно и храни от Софийска стокова борса
Благодарение на ечемика и твърдата пшеница за сметка на царевицата
Износът на зърно от ЕС нарасна с над 14 на сто от началото на сезона
Търговци сигнализират за измамници, източващи аванси от фиктивни продажби на зърно
Предстои ли нова ескалация в Черно море?
Защо за един ден цената на пшеницата на борсата в Париж скочи с 4-5 евро
Стрес за фермерите, чието зърно е на склад във „Фарм сенс“
Голям търговец на зърно и собственик на зърнобази върви към фалит
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини