Начало » Хоби земеделие » Цветарство
19.10.2017 г.

Бабините зъби (Tribulus terestis)

Цъфти от края на май до септември

Бабините зъби (Tribulus terestis) се срещат почти навсякъде у нас по песъчливи и каменисти места. Големият интерес към билката възникна, след като световни светила в медицинската наука установиха много болести, които може да лекува. Не закъсняха да се активизират и нашите учени. Освен по проблема за мъжката потентност създадоха хранителната добавка Б 1. При използването й се разгражда повърхностния слой на шиповете, в резултат на което болката отзвучава.
В различните райони на страната билката е известна с най- различни имена: бабаручка, бабици, бодланка, върти поп, гускини зъби, иглица, трабузан, чонка, чикирдек, щръкалова чонка, щръко игли, щръкова нога.

Образуват идеална пентаграма
Бабините зъби едногодишни тревисти растения с пълзящи стъбла. Те се разклоняват силно, покриват почвата и достигат дължина до 60 см. Покрити са гъсто с нежни власинки. Листата са сложни, чифтоперести. Отделните дялчета са силно овално удължени, подредени срещуположно. Двойките най-често са 5-6. Горната им повърхност е гладка, а отдолу имат власинки. Цветовете излизат от пазвите на листата на къси дръжчици. Те са много нежни, красиви, съставени от по 5 жълто обагрени венчелистчета. Яйчникът е с пет гнезда, а тичинките са 10. Цъфтежът е продължителен – от края на май до септември.
Товa е единственото растение в природата, чийто плод е идеална пентаграма. Научното обяснение идва от петгнездния яйчник, който оформя пет плодчета, завършващи с остри шипчета. В последствие те се разпадат.

Изберете лека почва
Ако желаете да отглеждате билката, почвата трябва да е с лек механичен състав - песъчлива, дори камениста. Мястото трябва да е много добре огрявано от слънцето. Излишната влажност е вредна. Растенията се засаждат на редове 90 х 90 см, а ако почвата е по-богата и на 1 х 1 м. Докато са малки се окопават, за да се унищожават плевелите и да се премахва образувалата се от дъждовете почвена кора. Прибира се по време на цъфтежа, когато надземната маса е най-добре развита. Изсушава се на сянка или в сушилни при 45С.

Лечебните свойства на билката са безспорни. Химичният анализ показва, че във всички части на растението се съдържат стероидни сапонини. Най-главните от тях са фуростанолови сапонини, протограцилин и протодиосцин. Освен тях има хекогенин, рутин, астрагалин и трибулозид. Много ценни съставки са алкалоидите, органичните киселини, множестото минерални соли и маслото.
В резултат на това лечебният спектър на билката е в много широки граници. Най-популярно е полово стимулиращото действие. Следват пикочигонното и дезинфекционно. Българската народна медицина употребява стръкове от бабини зъби при хемороиди, възпаление на бъбреците и пикочния мехур. Използва ги също за разхлабване, срещу умствена и физическа умора, при анемия. С увереност се препоръчват при стерилитет, както при мъже, така и при жени, импотентност и при увеличена простата.
Билката може да се ползва външно, при разширени вени, хемороиди и екземи. Вътрешно се използва отвара. Една супена лъжица ври в 500 мл вода 5 минути. Изпива се на 4 –5 пъти преди хранене.

Бабините зъби (Tribulus terestis)
4685
 

Последни материали
Виж
Агне, пълнено с боб
Винетка може да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация
Винетки на старите цени можете да купите до 30 април
САЩ заплаши Мексико с нови селскостопански мита, ако не разреши пръскане срещу смъртоносна муха
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
След валежите
На растителнозащитния фронт става опасно горещо!
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини