Начало » Хоби земеделие » Малката градина
10.10.2017 г.

Белият трън конкурира артишока

Разстоянията между растенията трябва да се 30 см

Белият трън (Silybum marianum) се среща у нас като крайпътно растение и по запустелите обработваеми площи. През последните години се използва като суровина за фармацевтичната промишленост, от която се получават препарати, засилващи мъжката потентност. Произхожда от Средиземноморските области. По устройство и качества е много близки с артишока. Стъблото му е стройно, слабо разклоняващо се и достига 1-1,5 м височина. По него последователно са наредени приседнали листа, които са бодливи. Те са и много красиви с оригинално изрисуваните изящни бели петна. Приземните листа са на дръжки и оформят розетка. Тръбестите цветове са събрани в съцветие кошничка, която е с размери от 3 до 4 см. Баграта им е лилаво-червена, рядко бива бяла. Кошничката е обвита в бодливи зелени прицветни листа. Цъфтежът протича през юни-август. Плодът е черна семка със сиви точици и хвърчилка на върха.

Растенията изискват през цялата вегетация положителни температури. Почвата да е лека, добре обработена и богата на хранителни вещества. Размножава се със семена. Когато се отглежда като суровина за преработка, се прилагат промишлени технологии. На малки площи като медоносно или декоративно растение в личните градини белият трън се засява в лехи или на редове. Най-подходящият срок е през пролетта. Ако сте хвърлили повече семена, по-късно проредете така, че разстоянията да са 30 х 30 см. Имайте предвид, че ако през есента не приберете семената навреме, растенията се самозасяват.

Като суровина за преработка белият трън се отглежда заради семената, които съдържат растителни и етерични масла, смоли, слузести вещества. В листата и младите стъбла има протеини, мазнини, целулоза, витамин С и други ценни съставки. Препоръчва се да се консумират като зеленчук, който има способността да активира жизнеността на организма. Млади листа и съцветия се попарват и подобно на артишока се консумират подправени на вкус като салата. От тях може да се приготвят супи, каши и други ястия.
Народната медицина препоръчва отвара от семена на бял трън при възпаление на черния дроб, жлъчните пътища и далака. Тази отвара е отлично горчиво тонизиращо средство.

Белият трън конкурира артишока
7487
 

Последни материали
Виж
БАБХ нямало да умъртвява стадото във Велинград, само ще ограничава заболяването
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Търсенето на вътрешния пазар обаче е слабо заради високите международни цени
Турция изчерпа квотата за внос на царевица с ниско мито месец преди срока
Неутрализирани са всички огнища на шарка по дребните преживни животни
Агрометеорологична прогноза за периода 5-12 декември 2024 година
Температури над обичайните ще активизират вегетацията при есенниците
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини