Начало » Хоби земеделие » Цветарство

Какво представлява парадизеята

Красиво цвете от рая
Синор.БГ / 26.09.2017 г.

Парадизеята е представена от един много красив вид – лилиевидната парадизея (Paradisea liliastrum). Представлява многогодишно тревисто растение с къси коренища, което в диво състояние се среща из алпийските поляни на Европа. Листата са сиво-зелени, тънки, дълги до 50 см. Цветовете са с дължина до 5 см, бели, ароматни, на къси дръжки, събрани по 3-10 броя, понякога и до 20 в едностранни четковидни съцветия. Цъфти от май до юни. Освен основния вид има и такива форми с кичести и по-големи цветове.
Парадизеята е зимоустойчива, не се нуждае от укритие през зимата, най-добре се развива на участъци с рохкава хранителна, добре дренирана почва. На едно място расте в продължение на много години, като става много декоративна благодарение на увеличаването и на броя на цветоносите.
Размножава се чрез семена, които трябва да се засяват веднага след събирането им. Може да се размножи и вегетативно – чрез делене на коренищата в средата на лятото.
Парадизеята е ефектно растение, което може да украси всяка леха. Тя изглежда добре в групови насаждения, около бордюри и на алпинеуми сред невисоки многогодишни видове.

Какво представлява парадизеята
4115
 

Последни материали
Виж
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
Червеният пипер с инсектицида е изтеглен незабавно от пазара на ЕС
Хърватия откри високо ниво на метомил във вносни македонски чушки
В рамките на споразумението между двете страни за внос на 700 000 тона годишно
Бангладеш закупи скъпо 220 000 тона пшеница от САЩ
На 17 и 18 октомври до с. Мечкарево
Шоу с коне, фермерски базар и елитни породи ще съберат хиляди в Сливен
Министър Тахов и Светлозар Патарински трябва да подадат оставки
НОКА обвини МЗХ и БАБХ в бездействие причиняващо паника и унищожение на ферми
Лесотехническият университет е съорганизатор на конференция за борба с инвазивните чужди видове
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини