Начало » Новини » Страната
21.09.2017 г.

Полша е най-големият пазар на българско вино в ЕС

Ще правят и завод за пакетиране на мед в България

sinor

Над 70 млн. литра българско вино са изнесени през миналата година  за Полша, като това е най-големият пазар за нас в рамките на Европейския съюз. Това каза Мариета Захариева, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средите предприятия (ИАНМСП) при откриването на българо–полски бизнес форум в София, които се провежда под патронажа на полския министър-председател г-жа Беата Шидло и на българския министър-председател г-н Бойко Борисов. Така Полша изпреварва дори Русия, където годишно изнасяме около 62 млн. л вино.

„България реализира на полския пазар още фармацевтични продукти, хранителни стоки, мебели, биозеленчуци и плодове, консерви, електроника, парфюмерийни и козметични продукти. Българските компании проявяват интерес към увеличаване на износа на вина и вермути, мото и електрокари, медикаменти, замразени плодове и зеленчуци, билки, бяло саламурено сирене“, заяви още в изказването си Мариета Захариева.

В рамките на събитието стана ясно, че една от полските компании ще открие в страната ни предприятие за преработка на био пчелен мед, както и че полските компании търсят български компании за партньори, подизпълнители и дистрибутори в областта на транспорта, като особено внимание бе обърнато на железопътния транспорт, логистиката, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост, машиностроенето, иновациите, медицината и медицинските изделия и други.

Полските фирми имат богат опит и добри практики в сферата на модернизацията на конвенционалната енергетика, както и  в областта на възобновяемите енергийни източници или енергийната ефективност. „Голяма част от тези компании са заинтересовани и от реализация на проекти, свързани с производство на енергия от отпадъци, като Полша е и сред големите производители например на котли, изгарящи биомаса“, информира Захариева и допълни, че тази сфера е изключително интересна за българския пазар.

„Всички в България виждаме модерните полски  трамваи, тролеи и автобуси, които се движат в нашите градове. Днес на този форум присъстват големите компании - производители на тези транспортните средства“, посочи още тя..

 „Събитието е възможност за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни и частно на бизнес контактите между компаниите, които искат да се развиват и да открият нови партньори и пазарни ниши“, заяви още в приветствието си Захариева.

В бизнес мероприятието се включиха и повече от 100 български фирми, които развиват дейност в областта на: телекомуникациите, машиностроенето, железопътно строителство, електротехника,  енергетика, здравеопазване ( и в частност телемедицина),  медицината, фармацията, информационни и комуникационни технологии, , транспорт, туризъм, търговия и производство на храни, вино и спиртни напитки, мода и др.

Форумът се осъществява по проект BG16RFOP002-2.003-0002 „Организиране на търговски мисии и форуми за български производители и чуждестранни купувачи“, финансиран от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020, по който ИАНМСП е бенефициент.

Полша е най-големият пазар на българско вино в ЕС
5724
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Държавите членки могат да увеличат максималната финансова помощ от Съюза до 80 %
Основни промени на политиката на ЕС в областта на лозаро-винарския сектор
Испанец получи осъдителна присъда за измама със субсидия за презентация на вина
Национална статистика
Германия отчита 9,8% спад във винопроизводството през 2024 г.
България се представя с 33 български винопроизводители на Международно изложение за вино и спиртни напитки Провайн 2025
Признание
Пловдив получи отличие за европейска столица на виното
Производителите на грозде и вино са получили 31 милиона лева субсидии за година
Регистрираните винарски изби в България вече са 362
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини