Начало » Хоби земеделие » Малката градина
14.09.2017 г.

Гуцманията - чудесен коледен подарък, който ще ви радва с цвят до Великден

Отглеждането на Гуцмании не се е превърнало все още в мания, но за познавачите и любители на екзотиката този род остава една от перлите на сем. Бромелиеви. Носи името на A.Guzman- испански аптекар и природолюбител - и вклюва около 110 вида, разпространени в Централна и Южна Америка.
Гуцманиите са многогодишни безстъблени тревисти растения, епифити, по-рядко наземни. Листата са събрани в розетка, линейни, целокрайни. Цветовете са дребни, бели или жълти. Разположени са в пазвите на ярко обагрени прицветни листа, които освен, че са декоративни са и много трайни (около 4 месеца).

Няма зимен покой, температурата не трябва да пада под 15 градуса

За нормалното си развитие изискват висока температура 18-22С и постоянна влажност. През зимата нямат добре изразен покой, поради което и през този сезон температурата не бива да пада под 15С. Гузманиите изискват умерено осветление. Не понасят пряко слънчево огряване. Особено предпазливо следва да се подхожда към февруарското слънце, от което растенията прегарят. Засенчването трябва да е по-осезателно през летните месеци и да се намали през есенно-зимния период. Поливането трябва да бъде редовно, обилно (без засушаване или преовлажняване). За по-висока влажност на въздуха се препоръчва пулверизиране 1 до 3 пъти на ден през топлите летни дни. Почвата е желателно да включва иглолистна кора (надробена), листовка, тор, торф, сфагнов мъх, пясък (за епифитните) и листовка, тор, иглолистна кора и едър пясък (за наземните видове). За дезинфекция се прибавят и парчета от дървени въглища. Важен е добрия дренаж (поне1/3 от височината на съда) и не-голям размер на саксиите, с цел избягване на загниването на корените. Пресаждане се прави на 2-3 години, но в началото на вегетационния период (февруари-март) всяка година е желателна подмяна и допълване на горния почвен слой.

След цъфтеж розетката загива, появяват се резервни

Растенията са многогодишни, но отделната розетка е монокарпична. Това означава, че след цъфтежа тя постепенно (дори за период от 2 години) отмира. Преди, по време или след цъфтеж в основата на цъфтящата розетка или в пазвите на по-горните й листа се образуват няколко или една т.н. заместващи (дъщерни розетки), които продължават живота на растението. Такива нови розетки се появяват и без растението да цъфти, когато е повреден върха на централното стъбло.
Като саксийна култура Гуцмания е представена от многобройни видове, мeждувидови хибриди и сортове. Най-новите и търсени сортове са ‘Aliaska’, ‘Lino’, ‘Magnum’. Гуцманията е чудесен Коледен подарък на цъфтежа, на който ще се радвате чак до Великден

Водата се налива само във “вазата”

Като повечето бромелии, гуцманиите образува т.н. цистерна, която някой наричат ваца или танк. Това е чашообразната форма на вътрешната част на розетката, в която се задържа голямо количество вода, а в естествени местообитания и органична материя. Полива се в цистерната, като се следи количеството вода да се изпарява редовно, в противен случай може да настъпи загниване на вътрешните листа.
Общата влажност на въздуха е желателно да бъде около 80%. В затворените помещения се поставят съдове с вода за изпаряване само около растението.

Гуцманията - чудесен коледен подарък, който ще ви радва с цвят до Великден
5894
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини