Начало » Хоби земеделие » Малката градина
07.09.2017 г.

Глогът пази от любопитни съседи

Глогът (Crataegus) е много търсен декоративен храст, който у нас се изкачва до 1400 м надморска височина. Принадлежи към внушителното семейство Розоцветни. Цени се като парково дърво или храст с красиви цветове през пролетта и великолепно обагрени плодове през есента. От твърдата му дървесина се изработват само ударни инструменти. Не е взискателен към почвите и вирее както на песъчливите, така и на тежко глинестите и други бедни почви. Живее до 300 години. Не се влияе от климатичните условия, но обича светлината, макар че оцелява и на сянка. Цъфти през май-юни, а плодовете му узряват август-септември. Използва се за единични, групови насаждения, или за живи плетове, защото по клонките се образуват шипове. Глогът е много пластичен храст, търсен в медицината. От него се приготвят лекарства, които поддържат и засилват сърдечната дейност, гонят безсънието. Самите плодове са ядливи и вкусни.

Разновидности
Белият глог (Crataegus monogyna) расте из храсталаците и горите на цялата страна, а чернният (Crataegus pentagyna) - в източните части на страната. Черният и белият глог си приличат много по външен вид. Те са с опадливи, длановидно нарязани листа. Цъфтят през май с дребни, бели, събрани в щитовидни съцветия цветове.
Разликата проличава през август и септември, когато се берат плодовете. Тези на белия глог имат по едно семе и младите клонки са голи или с редки власинки, докато плодовете на черния са черни, с 3-4 семена, дръжките им слабо влакнести, а листата възкожести, матови.
С тъмночервени плодове е източният глог (Crataegus orientalis). Той се среща из Родопите и в полите на Пирин. Този храст има окосмени, бодливи клони, затова се настанява в градините, като жива ограда. Чрез резитба може да се получат красиви форми. Постигнати са най-различни разновидности. Известни са сортовете: Alboplena с бели кичести, Roseaplena – с розови, Rubroplena - с червени, Pimicea е с розово-карминени цветове.

Глогът пази от любопитни съседи
4808
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини