Много изискана украса за градината и терасата на открито е котонеастерът, защото е сухоустойчив и не мръзне през зимата. Спада към семейството на розите и се явява в няколко форми. Негова родина е Китай. Най-предпочитана форма е Cotoneaster horizontalis. Той не се извисява на височина, а с радиално разперени клони обгръща елегантно и покрива кашпи на терасата, ако там расте, или в градината прави красиви петна. Сега през ранната есен зелените петна са обсипани с оранжево-червени, а по-късно карминено-червени дребни топчести плодчета. Много търсен в градината е за алпинеуми. Кръглите тъмнозелени, лъскави листенца като мантия покриват почвата. Към почвите не е взискателен и това го прави много търсен, предпочитан декоративен храст. Ако му осигурим достатъчно пространство той се разполага удобно. През ноември семената са готови за посев като се освобождават от месестата част и се сеят плитко в лехите.
Котонеастерът има и друго предимство, че издържа на замърсения въздух. Може да се размножава и вегетативно, чрез зелени резници, които се залагат през юли в студени парници, когато прецъфтят розовите красиви цветчета през юни.
Друга форма е Cotoneaster vulgaris. У нас се среща по скалистите места. Той израства по-добре на височина и достига 1,5-2 метра. Неговите цветове в розово са събрани по няколко в гроздчета. Клоните му са изправени, а листата са тъмнозелени на връхната страна, а на обратната са сиво-зелени.
В храсталаците по каменисти места се среща и Cotoneaster niger. Той израства на височина до 2 метра. Листата му имат по-удължена форма. Нарича се черен котонеастер, защото плодовете му са тъмночервени и имат брашнест налеп.
Хоризонталис е търсен за украса, а Cotoneaster niger е предпочитан, защото издържа и на варовити почви расте добре. За градината най-предпочитаната форма е на хоризонталис.
Котонеастерът заслужава голямо внимание заради красотата и уюта, който създава в градината и на терасата. Предпочитан е защото лесно и бързо се възпроизвежда семенно и вегетативно.