Небивалата суша от края на юни и юли, когато слънчогледът цъфтеше и опрашването беше блокирано, доведе до изключително ниските добиви, които фермерите в Южна България получават в началото на жътвата. От декар се прибират по 120-130 килограма семе, което е далеч от необходимото за покриване на разходите от 190 лв. на дка, направено това лято от фермерите.
Това съобщи за Синор.БГ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Светослав Русалов по повод жътвата на слънчоглед, започнала преди дни в Старозагорско, Новозагорско и Чирпанско. Тепърва се планира прибирането на реколтата в Пловдивско и Пазарджишко.
Безводието в най-необходимото за развитието на посевите време ще се окаже огромен проблем за доходите, тъй като слънчогледът е основната пролетна култура, на която се разчита на юг от Стара планина. Единствената надежда за производителите е в по-късните сортове слънчоглед, при които е възможно добивите да надхвърлят 250 кг от дка.
За разлика от южните региони в Северна България тази година валежите бяха доста чести и на места напоителни.
„Ако погледнем само последните дъждове, които паднаха в Северна България, ще видим, че на места те достигнаха до 140 литра на квадратен метър. За сравнение - в Южна България всичките паднали дъждове за седемте месеца от януари до края на юли се изчисляват едва на 170-180 литра на кв. м“, посочи още Русалов.
Именно затова и в Северна България очакванията са за изключително добри добиви от слънчоглед – на места реколтата ще надхвърли 400 килограма от декар.
Цените при слънчогледа на световните борси обаче не обещават нищо добро, затова в Южна България загубите от маслодайното семе ще са огромнии и дори трудно ще бъдат покрити с доходите от пшеница.
Тази година средно от декар хлебно зърно в Южна България се прибираха между 300 и 500 кг, като преобладават добиви около 400 кг и нагоре. Плюсът на реколтата е в изключително доброто качество.