Начало » Хоби земеделие » Цветарство
15.08.2017 г.

Ако чимширът пожълтява...

Варувайте, за да спасите листата на храста

Чимширът (Buxus sempervirens) е вечнозелен храст или малко дърво, с добре облистена кълбовидна корона. Листата са дребни, целокрайни и наситенозелени. Макар да е много бавнорастящ, той живее стотици години. Жалко е, че на възраст 7-8-години вече листата му жълтеят.
Почвите във Волуяк са излужени и много изтощени, сериозна причина за жълтеенето на листата се крие именно в нея. Липсата на варовик е много съществена и трябва да се отстрани. Чимширът има плитка коренова система и расте по-добре на варовити почви, на слънце и сянка, и е сухо- и студоустойчив.
За да предотвратите жълтеенето на листата препоръката е да варувате почвата в сухо време с негасена вар. Много внимателно около всеки храст в кръг трябва да насипете от ½ до 1 супена лъжица равномерно, но далеч от корена. След това полейте така, че варта да не проникне до него, за да не ги изгори. Листата ще престанат да жълтеят и ще бъдат отново жизнени. Ако това не помогне, има вероятност желязото, което е необходимо за жизнените процеси на чемшира, да не се усвоява добре. В агроаптеките се продават течни торове, съдържащи железни соли и се прилагат по указание посочено на етикетите им.
Колкото и да е устойчив чимширът на почва, не издържа без въздушна влага. Сухият въздух е пагубен за храста. Той също може да е причина за неправилно протичане на фотосинтезата и пожълтяването на листата.
Ако взетите мерки не помогнат достатъчно е необходимо да се направи почвен анализ. При добър резултат от варуването и влагата продължи занапред е добре да се смеси почвата му с пясък и глина. Чимширът не обича наторяване с оборски тор. Добре е да се внесе пясък в почвата и да има и торф на повърхността, за да задържа влагата. Често да се окопава около храста.

Ако чимширът пожълтява...
18858
 

Последни материали
Виж
Екстремни жеги обхванаха Европа
Украинските фермери наближават жътвата на първия милион тона зърно от новата реколта
Земеделците също ще плащат
„Напоителни системи“ вече ще получава от бюджета до 15 млн. евро годишно, за да доставя вода
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини