Цикадките (Gicadinae) са семейство насекоми от разред еднаквокрили. В света съществуват около 17 000 вида, включително и у нас. Хранят се със соковете на растенията. Те са особено вредни, защото са преносители на вируси и дуги заболявания по растенията, включително и зеленчуците. Възрастното насекомо е голямо около 3,5 мм. Темето му образува ъгъл с долната част на главата. Предните двойки крила са полупрозрачни с редуващо се жилкуване. Зимуват като възрастно насекомо под падналите листа, както и на открито в зимните посеви и многогошните треви. Видът е полифаг, т.е. храни се със сок от долната страна на листата на много видове културни растения, в това число и зеленчуци. За доматите са особено опасни защото пренасят причинителя на столбура. Женските започват яйцеснасянето в началото на юни. Продължителността на развитието им е около месец. Причиняват три типа повреди. При първия повредените тъкани на доматените растения просветляват и побеляват, причинени от ларвите, нимфите и възрастните насекоми. Вторият – повредите са причинени от женските по време на яйцеснасянето, като убождат дръжките на още зелените плодове причинявайки рани, през които навлизат различни зарази. Лятното поколение на цикадките се появява през юли и напада вече узрелите домати, като по плодовете се появяват белезникаво-жълти линии.
Градинарите могат да си помогнат срещу нападенията на цикадките използвайки старата практика да оставят свободни ивици покрай основните лехи в градината за засаждане на високи растения – фуражна и захарна царевица, слънчоглед, метла и др. Това са т. нар. кулиси, които се явяват преграда за разпространенито на цикадките.
Основната борба с цикадките е още при първите признаци от нападение културите да се третират с инсектициди с къс карантинен период, при готови за беритба зеленчукови плодове.