В резултат на заболяването черна сърцевина по картофите те губят пазарната си стойност. Появява се по картофените клубени при образуването им в почвата и при съхранението. Причината за заболяването е физиологична. Дължи се на недостиг на кислород. В резултат се разстройва дихателният процес на растението. Такива разстройства се получават и при съхранението на клубените в затворени помещения.
Отвън картофите изглеждат здрави. При разрязване се вижда, че средата им е пожълтяла или е оцветена кафяво до черно. Тя рязко се разграничава от здравата част на клубена. Променената месеста част е негодна за консумация – има лош вкус. Тя засъхва, втвърдява се и образува празнини. При благоприятни условия за развитие на болестта почерняването на тъканите се разширява и достига до кората на клубена. През нея проникват сапрофитни микроорганизми, които доразрушават клубените и те загиват.
Картофите не бива да се засаждат в тежки и сбити почви. Необходимо е след прегаряне на листната маса картофените клубени незабавно да се извадят от почвата. След това веднага да се поставят на сянка. Държането им на слънце води до поява на “черна сърцевина”. Те не трябва да са на големи купове. Необходимо е да се съхраняват наредени в плитки щайги при температура 3-5С или специални хранилища при контролирани условия на влага и температура.