Начало » Хоби земеделие » Цветарство
09.08.2017 г.

Очиболец - народна медицина и изящна украса

Издържат на засушаване, но е добре да се поливат редовно

Родът Потентила (Potentilla) наброява около 300 вида, разпространени главно в Северното полукълбо. Това са многогодишни, двугодишни и едногодишни растения с пълзящи или изправени стъбла. Листата са дълбоко насечени, яркозелени, отдолу мъхести. Цветовете са многобройни, обикновено жълти, но при културните форми има и бели, розови и пурпурни. Те са единични или събрани в съцветия.
Името потентила идва от латинската дума “potens”, която означава сила, мощ. То е свързано както с лечебните свойства, така и с извънредната устойчивост и приспособимост на растението. Българското име е очиболец или прозориче.
Най-често се култивират многогодишните видове, както е и с предлаганите на нашия пазар.
Златистият очиболец (Potentilld aurea) произхожда от планините на Западна Европа. Той е многогодишно растение с височина до 20 см. Листата са длановидно нарязани, блестящи, с назъбени краища. Цветовете са златистожълти, едри, събрани в рехави съцветия. Те обсипват растението цяло лято. Този вид е отлично пригоден за висящи саксии и кошници.
Хибридният очиболец (Potentilla hibrida) обединява множество сортове и форми, получени при кръстосването на различни природни видове. Стъблата са изправени, силно разклонени, с прикоренова листна розетка. Цветовете са едри, червени, розови, жълти или бели. Има сортове с двуцветни, с прости и с полукичести цветове. За него са подходящи по-дълбоки съдове.
Очиболците са много светлолюбиви, затова трябва да им се отреди най-слънчевото място на балкона. Те са студоустойчиви и не изискват прибиране през зимата. Нямат предпочитания към почвата, но е по-добре тя да е рохкава и богата, да съдържа повечко варовик. Задължително трябва да се осигури добро оттичане на водата. Издържат на засушаване, но е добре да се поливат редовно, когато почвата просъхне.
Размножаването става с разделяне на храстчето, с резници, издънки и семена. Много често се самозасяват. За да се оформи добре растението, през май старите и слаби стъбла се подрязват.
У нас са разпространени много видове очиболец. Повечето се използват в народната медицина при различни заболявания. Но не бива да се пренебрегват и безспорните декоративни качества на повечето от тях. Много лесно е да се вземат семена или коренови издънки от тях и да се пренесат у дома. Ако ги отглеждаме при условия, каквито има в естествените им обитания, те ще са оригинална и изящна украса.

Очиболец - народна медицина и  изящна украса
3842
 

Последни материали
Виж
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини