Начало » Хоби земеделие » Цветарство
09.08.2017 г.

Очиболец - народна медицина и изящна украса

Издържат на засушаване, но е добре да се поливат редовно

Родът Потентила (Potentilla) наброява около 300 вида, разпространени главно в Северното полукълбо. Това са многогодишни, двугодишни и едногодишни растения с пълзящи или изправени стъбла. Листата са дълбоко насечени, яркозелени, отдолу мъхести. Цветовете са многобройни, обикновено жълти, но при културните форми има и бели, розови и пурпурни. Те са единични или събрани в съцветия.
Името потентила идва от латинската дума “potens”, която означава сила, мощ. То е свързано както с лечебните свойства, така и с извънредната устойчивост и приспособимост на растението. Българското име е очиболец или прозориче.
Най-често се култивират многогодишните видове, както е и с предлаганите на нашия пазар.
Златистият очиболец (Potentilld aurea) произхожда от планините на Западна Европа. Той е многогодишно растение с височина до 20 см. Листата са длановидно нарязани, блестящи, с назъбени краища. Цветовете са златистожълти, едри, събрани в рехави съцветия. Те обсипват растението цяло лято. Този вид е отлично пригоден за висящи саксии и кошници.
Хибридният очиболец (Potentilla hibrida) обединява множество сортове и форми, получени при кръстосването на различни природни видове. Стъблата са изправени, силно разклонени, с прикоренова листна розетка. Цветовете са едри, червени, розови, жълти или бели. Има сортове с двуцветни, с прости и с полукичести цветове. За него са подходящи по-дълбоки съдове.
Очиболците са много светлолюбиви, затова трябва да им се отреди най-слънчевото място на балкона. Те са студоустойчиви и не изискват прибиране през зимата. Нямат предпочитания към почвата, но е по-добре тя да е рохкава и богата, да съдържа повечко варовик. Задължително трябва да се осигури добро оттичане на водата. Издържат на засушаване, но е добре да се поливат редовно, когато почвата просъхне.
Размножаването става с разделяне на храстчето, с резници, издънки и семена. Много често се самозасяват. За да се оформи добре растението, през май старите и слаби стъбла се подрязват.
У нас са разпространени много видове очиболец. Повечето се използват в народната медицина при различни заболявания. Но не бива да се пренебрегват и безспорните декоративни качества на повечето от тях. Много лесно е да се вземат семена или коренови издънки от тях и да се пренесат у дома. Ако ги отглеждаме при условия, каквито има в естествените им обитания, те ще са оригинална и изящна украса.

Очиболец - народна медицина и  изящна украса
3970
 

Последни материали
Виж
Доц. Малчев с препоръки към стопаните със 100% щети
Три сорта череши на Овощарския институт в Пловдив са с под 50% измръзване и са ... вкусни
„Анисийд“ впечатли китайците с български тинктури от растения отгледани с алелопатия
15-то издание на изложението в Стара Загора
„Кубота“ представи на БАТА АГРО фермери с мисия
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини