Начало » Хоби земеделие » Цветарство
25.07.2017 г.

Цветната маргаритка не понася засенчване

Не е капризна към условията на отглеждане

Цветната маргаритка произхожда от Средна Азия - Кавказ. Родът включва и други над 100 вида, разпространени в Европа, Азия и Северна Америка. Кореновата система на пиретрума се разклонява много силно. Стъблата достигат до 80 см височина. Те са здрави, изправени, разклонени в основата. Затова растенията подхождат както за оформянето на масиви, така и за производство на рязан цвят.
Цветовете се появяват в края на май, началото на юни. Биват прости и кичести. Простите са съставени от един ред езичести цветове, а вътрешността на кошничката е от тръбести цветчета. При кичестите преобладават езичестите цветове. Едно растение дава по 10-15 цвята с диаметър 8-10 см. Те издържат на транспорт и запазват трайността си продължително време. Образуваните семена са голи, овални.
Благодарение на дълбоката си коренова система пиретрумът не е много взискателен към условията на отглеждане. Най-подходящи са почвите с лек механичен състав, а заблатените са неподходящи. Растенията не понасят засенчване.
Пиретрумът може да се размножава чрез семена или чрез разделяне на старите коренища. Най-подходящият срок за засаждане е през пролетта в открити лехи. Растенията се развиват оптимално при температура 16С. При вегетативно размножаване туфите се разделят през юли-август, след цъфтежа, когато започва вторичния растеж.

С извлек може да се дезинфикцират помещения

Всички части на пиретрума, особено съцветията, съдържат около 1 % пиретрини. Те са силно отровни за студенокръвните животни и напълно безвредни за топлокръвните и човека. Затова от тях се приготовляват безвредни за хората инсектициди. При домашни условия всеки може да изсуши съцветия от или стъбла от розовия пиретрум, включително и от растящите по полетата у нас диви форми. Запазват се стрити на прах. От тази маса при необходимост за борба с вредители се приготвя извлек. В съприкосновение с тялото на насекомите, активните вещества се разнасят чрез кутикулата или чрез дихателните им пътища по цялото тяло. Там разрушават нервните клетки на централната нервна система и ги парализират. Освен пряко срещу вредителите, извлекът може да се ползва за напръскване на помещения за дезинфекция.

Цветната маргаритка не понася засенчване
6195
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Летните маргаритки и техните родственници
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини