Начало » Новини » Страната
05.05.2017 г.

За два от месеците на 2017 г. в агросектора са влезли само 216,9 млн. лв.

Отчет на служебния кабинет в земеделието

sinor

Странен отчет е спретнало служебното управление на Министерството на земеделието и храните, в който липсва всякаква конкретика, а пък данните за изплатените субсидии са безкрайно остарели и фиксират периода от края на януари до 15 март. И понеже Синор.БГ държи да информира земеделските производители, ще представим някои от данните, които фигурират в така наречения отчет.

Вместо да представят какви пари са изплатили на земеделските производители поне до края на април, в отчета са включени изплатените суми за периода 27.01-15.03.2017 г. и никой не може да обясни защо е подбран само този период. По схемите и мерките за директни плащания на площ фонд „Земеделие“ е превел 127 817 875 лв., а по програмата за развитие на селските райони - 89 143 158 лв. Или общо за двата месеца се събират 216,9 млн. лв.

В същото време пише, че били „взети решения за стартиране на прием по девет схеми на държавни помощи с общ бюджет в размер на 12 785 000 лв.“ – отново без никакви други пояснения. 

Изплатени били средства  на местните инициативни групи, които имат сключено споразумение за изпълнение на стратегия за „Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) по подмярка 19.4. Одобрени са бюджетите за 2016 г. и са издадени индивидуални заповеди за тридесет и седем Местни инициативни групи (МИГ). Само че точната сума на изплатените средства липсва.

Има и дирекции от министерството, които все пак са си вършили работата, защото отчитат, че поддържат регистъра на земеделските стопани, където към 20.04.2017 г. са регистрирани/пререгистрирани над 92 000 земеделски стопани.

Само да припомним, преди година две земеделските производители надхвърляха 98 хил. души.

Реализирана е обществена поръчка за актуализация на софтуерната среда за обработка на правните основания за кампания 2017 г. Данните за цялата страна - 4 624 землища са преминали необходимите проверки и обработки, и са заредени в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), сочи друга точка от отчета.

Стартирана е инициатива за извършване на проучване на пазара с цел установяване на евентуален двойствен стандарт в качеството на храни под една и съща търговска марка. Започнало е и сравнителното проучване на храни, които се предлагат на пазара в ЕС и у нас под една и съща търговска марка. Тази инициатива е в резултат на извършено проучване от няколко държави от Централна Европа (страните от Вишеградската четворка) и повдигнатия дебат на високо равнище в Европейския съюз.

Изготвен е и одобрен „Списък с храните, обект на хранително банкиране“. С одобряването му са създадени условия за привеждане в действие на измененията, направени в Закона за данъка за добавена стойност и в Закона за храните. От една страна е осигурена възможност на нуждаещи се лица да получават безвъзмездно хранителни стоки, а от друга дарителите на тези продукти да ползват данъчни облекчения.

На заседание на Европейската комисия Република България е взела участие в изготвянето на документа, имащ за цел да допринесе за установяване на законодателна рамка на ниво ЕС за регулиране на нелоялните търговски практики.

МЗХ е направила и свои предложения и активно участва в дискусиите за бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС.

Тук трябва да вметнем, че Синор.БГ от един месец изисква информация по тези предложения, но ни беше отговорено, че все още се работят.

Според отчета е актуализиран съставът на екипа на МЗХ за Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. Изготвен е проект на бюджетна прогноза за нуждите на МЗХ  за този период. Стартирана е процедура по актуализация на приоритетите на Председателството в областта на земеделието и рибарството. Започна подготовката на проекти на програми за събитията, които ще се проведат в България по време на Председателството.

В процес на изготвяне е и техническа спецификация за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Подготовка на Годишен доклад за напредъка по Програма за развитие на селските райони“ (ПРСР 2014-2020 г.) за 2016 г.“.

Промените в наредбата за прилагане на общинските мерки пък са отменени, което сочи, че новото управление тепърва отново ще прави прием на проекти по подмярка 7,2.

За два от месеците на 2017 г. в агросектора са влезли само 216,9 млн. лв.
7269
 

Последни материали
Виж
Йордания отмени насрочения през седмицата и го прехвърли за следващата
Цената на меката пшеница се повиши на търга в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 25-31 юли 2025 година
Жегите ще продължат да влошават състоянието на пролетните култури
Инструментът стартира от декември 2025 г., като ще има два приема - след 15 юни и след 15 октомври
МЗХ представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието
БАБХ
От 23 юли е забранено да изкупува овчето и козе мляко от Пловдивско
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
Нормативни промени
Първите изкупвачи на риба ще доказват минимален оборот от 200 хиляди евро
Свързани материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Фонд „Земеделие“ разплати над 3,6 млрд. лв. през 2024 г.
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Решения на Министерския съвет
И в отчета на кабинета за 2024 г. пише, че до 2028 г. в България ще се напояват 8 милиона декара
Отчет към юли 2024 г.
България се проваля в изпълнението на Стратегическия план за земеделие
Отчет на служебния кабинет
За 5 месеца фермерите са получили над 1 млрд. лв. от ЕС и над 6,2 млн. лв. от националния бюджет
Отчет на областната дсирекция по земеделие
За една година фермерите в София-град са се стопили с над 200 души
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини