Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.04.2017 г.

Презимувалите рапици си заслужават Карикс напролет!

Тази пролет при огледите на места, част от рапичните полета се оказаха с малки и редки рапици, в резултат на тежката есен и зима.  От тук дойдоха и много въпроси за приложението на Карикс и необходимостта от затварянето на празните участъци, от една страна с повече разклонения за добив и от друга - за подтискане на вторичното заплевеляване в свободните пространства.

Въпроси като:

„...има ли нужда от мощен растежен регулатор и фунгицид като Карикс напролет?“

„...малките рапици на пролет имат ли нужда от регулиране на растежа с Карикс?“

Отгoворите са неразделно свързани със ситуацията на полето.

Факт е, че при малките презимували рапици, редки посеви, за които почти се чудим дали да ги оставим, има най-много нужда от Карикс!

Рапицата е интензивна култура с мощен растеж и с повишаването на температурите, дори и малка към момента, ще я видим как започва да стрелкува и централното стъбло устремено да расте във височина. Всеки, който е заложил на тази култура знае, че добива идва не от централното стъбло, а от страничните разклонения!

Оставим ли рапиците без регулация на растежа напролет, сами се примиряваме с висок, стърчащ централен цветонос и с по-малък добив.

Как да формираме повече разклонения, съцветия и шушулки в рапичния посев?

Още веднъж, от голямо значение при рапицата е прилагането на растежен регулатор за формиране на повече разклонения напролет, които освен повече шушулки, ще затворят и празните пространства при редките посеви. Карикс приложен напролет предотвратява изтеглянето във височина като осигурява една по-добра „архитектура“ на растенията, изразяваща се в здрави, компактни растения, с повече разклонения, съцветия и шушулки. Визуално третираните с Карикс посеви са с изравнен цветонос, което гарантира едновременния цъфтеж, узряване на шушулките и лесно и ефективно прибиране. А какво по-хубаво от това да ожънем лесно, с по-малко разходи и загуби на семена.

Какво представлява Карикс?

Карикс е резултат от интензивна научноизследователска дейност и е специално разработен за рапица. Съдържа иновативна комбинация от две активни вещества – доказания метконазол и новото активно вещество, типичен растежен регулатор – мепикват-хлорид. Метконазол и мепикват-хлорид влияят върху биосинтеза на гиберелин (растежен хормон) в рапичните растения на различни нива, независимо едно от друго, но допълвайки се в техния начин на действие. Тази двойна атака преразпределя по най-правилния начин „енергията“ на растението и по този начин се предотвратява прекомерния растеж във височина на надземната маса и се пренасочва растежната сила към разклоненията и вторичната коренова система.

С какво Карикс е различен от другите продукти на пазара?

Към момента на българския пазар няма продукт в рапица освен Карикс, който да е комбинация от различни по механизъм на действие активни вещества – типичен растежен регулатор (мепикват хлорид) и мощен триазол (метконазол) в специална формулация за рапица.

Веднага след попадането на Карикс върху повърхността на растението, капките се разтварят и за кратко време формират предпазен гланц върху листата, което от една страна е гаранция за по-пълно усвояване на активните съставки от растението, а от друга предпазна мярка срещу замръз при слани, каквито често имаме напролет. В сравнение с чистите азолови продукти действието на Карикс е много по-надеждно и независимо от климатичните условия и температурата, осигурявайки ефикасност още при средни дневни температури от 5 градуса. Факт е увеличена гъвкавост на приложение на Карикс спрямо съществуващите стандарти.

Благодарение на засиления растежно-регулаторен механизъм на Карикс посевите са с оптимално развитие и изравнени разклонения, като същевременно се увеличава вторичната коренова система, която е отговорна за усвояването на водата и хранителните вещества от почвата. По-този начин се образуват добре вкоренени и структурно оформени растения, които не прорастват и шансовете им за полягане са минимизирани.

Карикс – отличен растежен регулатор и доказан фунгицид!

Фунгицидното действие на Карикс се изразява в инхибиране синтеза на ергостерол и разрушаване клетките на патогена, като по този начин се стопира неговия растеж. С контрола на болестите, рано напролет допълнително се заздравява посева преди цъфтежното третиране с Пиктор срещу вредоносната склеротиния.

Кога да прилагаме Карикс на пролет, особено при все още малки рапици?

Изчакайте рапицата да започне да се издължава. Това е оптималният момент за приложение на Карикс на пролет - от издължаване до поява на листчета по цвета (до първи жълти пъпки). За едновременна борба и срещу неприятели, Карикс отлично се смесва с инсектицидите Магеос, Вазтак Нов или Дурсбан.

Уникална ПРОМОЦИЯ – Безплатен Вазтак за повече от половината третирани площи с Карикс напролет!

С Карикс не само, ще защитите рапичните полета, но и за всеки 15 л Карикс, ще получите 1 л от инсектицида на БАСФ Вазтак Нов безплатно. Отличен пролетен пакет за регулиране на растежа и защита от болести и неприятели.

Защитете инвестицията, която правите в рапица с портфолио на БАСФ...тя ще ви се отблагодари!

Презимувалите рапици си заслужават Карикс напролет!
6739
 

Последни материали
Виж
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Свързани материали
Виж
Прогнозират поскъпването на рапицата в Украйна до 540-560 щ.д. за тон
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
58 000 тона рапица пристигна във Варна
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Тази нощ пристига кораб с 58 000 тона канадска рапица във Варна
Какво ви съветват агрономите от Кортева
Стресът за културите е стрес и за стопаните – и често води до прибързани решения и грешки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини