Днес точно в 12,28 часа настъпва астрономическата пролет. Това е момента, в който слънцето при видимото си движение по еклиптиката пресича пролетната равноденствена точка и преминава от Южното в Северното полукълбо. Денят е равен по продължителност на нощта, като постепенно светлата част расте, до 21 юни, когато настъпва лятното слънцестоене.
В народната традиция пролетните празници са свързани с различни обреди и обичаи, които са насочени към пожеланията за благоприятно развитие на посевите и добра реколта.
В края на периода са обичаите за измолване на дъжд Пеперуда и Герман. Пролетните празници включват и обичаи и обреди, свързани с култа към предците. Вярата, че мъртвите могат да помогнат на живите, ако се осигури покровителството им, намира израз в поминалните обреди пред Месни заговезни, на Тодорова събота, около Лазаровден, Връбница и Великден.
Пролетните обичаи лазаруване, буенец, кумичене, гергьовското напяване на пръстени, Мара-лишанка, Ладино хоро, се свързват с очакванията на младите за щастлив семеен живот.