Турция не само лишава износителите от Русия от правото на безмитни доставки на пшеница, царевица и слънчогледов шрот, но и налага мито от 130% върху вноса на им, съобщи пред агенция „Интерфакс” Дмитрий Рилко, генерален директор на Института за конюнктурата на пазара на селскостопанска продукция. Според Рилко Турция „прекрати издаването на лицензии от редица страни, но на първо място това засяга ключов доставчик – Русия”.
Директорът на центъра „СовЭкон” Андрей Сизов допълва, че според търговци покупките на практика са прекратени, макар официална информация от Турция все още да не е получена. В руското министерство на селското стопанство също не са уведомени за действията на турската страна.
От електронното издание АПК-Информ пък се позоваха на оператори на зърнения пазар, според които причината за прекратяване на доставките на руска пшеница за Турция е в качеството на зърнената култура, като липсва единство в мненията дали решението е политическо или наистина има проблеми с качеството. Според вносителите в Турция руската пшеница може да бъде заменена с украинска, както и с европейска с високо съдържание на протеин. По непотвърдени до момента данни съществува вероятност Турция ад забрани вноса от Русия и на грах, ориз, слънчогледово олио и соя.
От руската Национална асоциация на износителите на селскостопанска продукция веднага се обърнаха към министъра на селското стопанство на страната Александър Ткачов с искане „да бъдат предприети енергични мерки за подновяване на безпрепятствения износ на руска селскостопанска продукция в Турция”. Според тях загубата на толкова голям вносител „ще се отрази изключително неблагоприятно върху общото количество на изнасяната селскостопанска продукция”.
По данни на „Интерфакс” от началото на настоящия селскостопански сезон Турция е внесла около 2 млн. тона руска пшеница, отстъпвайки по този показател само на Египет, а през миналия сезон доставките достигнаха 3,1 млн. тона. По данни на руския вестник „КоммерсантЪ” делът на Турция в руския износ на зърно достига около 20%.