Ако не сте ползвали биологичните средства за борба с вредителите в оранжериите, то е време да се допитате до експертите, за които естествените методи са най-добрият вариант да отгледате добра зеленчукова реколта. От години компанията „Виссер опора“ ООД внася ценен вид паразитираща оса Афидиус колемани (Aphidius colemani), която се използва за биологична борба срещу листните въшки. За да има ефект от прилагането й, трябва навреме да забележите разпространението на вредителите и да внесете достатъчно количество от осата, която в определен момент ще потисне развитието на колонията от листна въшка, посочва Петър Петров, агроном-консултант във „Виссер опора“.
Биоагентите са добър ловец на вредителите, ако се внесат в подходящия момент. За целта в оранжериите трябва да поставите лепнещи капани, така че още от самото начало при засаждане на разсада, ако неприятелите се появят, да бъдат забелязани.
„С помощта на капаните преценяваме кога да започнем да внасяме повече биоагенти, които трябва да имат време да развият своята популация. Целта ни е не да унищожим изцяло вредителя, а да го ползваме като примамка, защото чрез него биогантът, в случая осата, се развъжда върху въшките. Използваме жълти капани за белокрилка, сини за трипс и черни за доматен молец.”, посочи още Петров.
Идеята е да се развие популацията му в оранжерията и по този начин да се контролира появилото се нападение от листна въшка.
Експертите съветват превантивно да се внасят малки количества от осата, като в началото се използват по 0.1 – 0.2 индивида на квадратен метър всяка седмица. При поява на листната въшка 0.5 – 1 индивида на квадратен метър на седмица. Ако листната въшка се е разпространила неимоверно, тогава може да се стигне до 10 индивида на седмица на квадратен метър в огнищата.
Самите оси не унищожават веднага въшките, нужно е време да развият популацията си, като паразитират върху листните въшки и хранейки се с тях, да ги унищожат.
Този вид биоагенти се прилагат основно в оранжерии и други закрити площи, където борбата е по-ефективна и е неприложима за работа на полето. Биопроизводителите, които основно работят на открито, не биха имали полза от биоагентите, защото това ще оскъпи значително производството им.
„Виссер опора“ ООД предлага пълна гама от биоагенти на белгийската фирма Биобест (BIOBEST). Сред добре познатите агенти са тези от вида фитоселус, както и енканзия и еритмуцерус.
Фитоселусът е изкрючително ефективен срещу червения акар, а енкарзията и еритмуцерусът - срещу белокрилката. И тук съветът на експертите е да се следи много внимателно за появата на белокрилката, така че борбата да бъде превантивна, а не след като вредителят масово е нападнал растенията.
Имайте предвид още нещо много важно – всеки вносител на биоагенти трябва да бъде предупреден за необходимостта да внесе количествата биоганти поне 1 седмица преди евентуалната им поява. Този период е необходим на търговците да поръчат и доставят необходимите биоагенти. Затова и агрономът Петър Петров още веднъж съветва фермерите да са подготвени за превантивната борба, която е изключително ефективна при използването на не химически препарати.