Начало » Пазари » Животинска продукция

Търговците на млечни продукти в ЕС виждат само проблеми с напускането на Великобритания

Синор.БГ / 06.03.2017 г.

sinor.bg

Асоциацията на търговците с млечни продукти в ЕС (Eucolait) обяви, че напускането на Великобритания ще причини големи икономически и други щети както за страната, така и за общността, съобщи електронното издание AgriLand. От асоциацията настояват за запазване на свободната търговия с млечни продукти между ЕС и Великобритания, без да бъдат налагани взаимни мита и други изкуствени ограничения.

Данни на асоциацията сочат, че ЕС е основен пазар за произведената в Обединеното кралство млечна продукция, при това с голяма разлика пред всички останали, докато общността осигурява почти изцяло външните доставки за британския пазар.

„Макар процедурата по разделянето още да не е задействана, британското правителство вече обяви намерението си да напусне общия пазар, макар да подчертава, че желае да запази силни търговски връзки с ЕС. Важно е да се прецени какъв тип споразумение би бил най-добър за двете страни, след като Великобритания напусне ЕС. От наша гледна точка бъдещите търговски взаимоотношения между ЕС и Обединеното кралство трябва да останат възможно най-близки по характер до настоящата ситуация. Това означава, че млякото и млечните продукти би следвало да се преминават свободно от единия пазар в другия, без да стават обект на митнически и други ограничения и без никакво или с минимално упражняване на граничен контрол”, заяви говорител на Eucolait.

От асоциацията подчертават, че границата между Ирландия и Северна Ирландия е предмет на специални опасения, след като през 2016 г. около 800 млн. прясно мляко са били доставени в Ирландия за преработка, а 75% от преработващите мощности в Северна Ирландия принадлежат напълно или частично на ирландски млечни кооперативи. Ако тази граница бъде издигната наново, дори само с въвеждането на мита, „това ще нанесе изключителни щети както за производителите в Северна Ирландия, така и за млекопреработвателите в Ирландия”, категорични са от Eucolait.

Търговците на млечни продукти в ЕС виждат само проблеми с напускането на Великобритания
6888
 

Последни материали
Виж
Замесен е бивш министър и заместник-министър на земеделието
ЕП иска имунитета на 11 депутати в Гърция заради схема със земеделски пари
Гърция залага на памука: стратегическа подкрепа и оптимизъм за сектора
Пазарът на вино се срива
Франция унищожава вино, България изкоренява лозя – какво се случва?
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните пред читателите на Синор.бг
Мавровски: Въпреки забраната до юни 2026 г. фермери купуват животни в райони със стара шарка
Сигнали за злоупотреби за 330 млн. лв. в „Напоителни системи“ и нарушения в храни
Отчет
БАБХ е проверявала на ден едва по 2 камиона с животни
Свързани материали
Виж
Сеитбата на пролетните култури изостава заради преовлажнените почви
Есенниците във Великобритания са в най-добро състояние от поне 3 години
За задържане на нивата на украинския износ и още възможности за британския бизнес
Украйна и Великобритания запазват още 2 години нулевите мита за яйцата и птичето месо
Благодарение на стратегията за популяризиране на качествените продукти
Тримесечният износ на млечни продукти от Великобритания нарасна
При рапицата също е регистриран ръст за сметка на произведения ечемик
Великобритания увеличи реколтата от пшеница с разширяване на площите
ОПТИКОМ и клиенти на специално ВИП посещение в заводите на JCB в Англия
Финансовият стимул ще е за екологична устойчивост
Търговската верига Теско ще награди с 9,5 млн. паунда над 400 британски фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини