Двамата журналисти Андреа Беер и Екатерина Попова от германското обществено радио ARD посвещават изключително точен репортаж за икономическата зона край Пловдив, създадена преди няколко години. Репортажът е озаглавен „Мислят за нещо повече от печалба - български предприемачи искат да спрат изтичането на мозъци” и разказва за това как чрез добрата професионална квалификация родният бизнес се опитва да задържа младите хора в страната, като привлича чужди инвеститори.
Репортажът започва в халето на фирма „Мекалит”, където единият от управителите на дружеството Красен Кръстев развежда журналистите. „Ето това ще е хладилник с марка „Miele”, казва той.
Компанията „Мекалит” е със седалище в Южна Германия и произвежда части за хладилници, перални машини също и съоръжения за автомобилостроенето.
В България фирмата се намира в „Тракия икономическа зона” край Пловдив. Повечето от компаниите в тази зона са чужди инвеститори – САЩ, Япония, Канада, но най-вече от Германия като "Либхер” и „Мекалит”.
От старта през 2013 г. оборотът на „Мекалит” е нараснал 2-3 пъти до днешните почти 9 милиона, обясни Красен Кръстев. За млади кадри се разчита на висшисти от Техническия университет.
Корупцията не е проблем за нас! Напротив: Досега още никой не е бил толкова глупав да ни поиска подкуп. Корупция има главно на политическо ниво – имам предвид при фирмите, които работят по обществени поръчки или имат досег с държавни пари. Но ние сме частна фирма, която работи за други частни фирми”, подчертава Красен Кръстев.
„Чужденците много лесно се запознават с проблемите в България, защото ние самите посочваме само слабости си“, отговаря на въпроса за трудностите на инвеститорите инж. Пламен Панчев, чиято компания създава и управлява Тракия икономическа зона.
Инж. Панчев съвместно с други е разработил амбициозен бизнес модел – младите българи да получат добро професионално обучение. Това им дава перспектива да останат в страната, а и привлича чуждестранните инвеститори към Пловдив. Така се създават мозъци вместо изтичане на мозъци. Проектът за образователен борд, който да подпомогне професионалното образование, е подкрепен от община Пловдив и осем общини от региона, Министерството на образованието, професионални училища и дори неправителствени организации.
„Има вече млади хора, които искат да останат в страната, а и заплатите междувременно са по-високи от преди”, казва инж. Панчев.
В централната информационна емисия на БНТ „По света и у нас“ снощи /2.01.2017 г./ инж. Панчев посочи, че повече от 100 млн. евро са инвестирани през тази година в Тракия икономическа зона. Като тук не влизат средствата, които са инвестирани в оборудване на вече изградени заводи, тъй като това също се случва с добри темпове. Има сериозен ръст на заплащането. Има и заявки за още по-добро заплащане, но всичко това е един общ процес. Ако ние имаме по-добре подготвени кадри, те със сигурност ще получават и по-високо възнаграждение“, подчерта инж. Панчев, който е и председател на Клъстер Тракия икономическа зона.
В пряко включване репортерът Николай Райшинов сподели с тв аудиторията мнението на бизнеса за дефицит на работна ръка в сферата на текстила, мехатрониката и автомобилния сектор. А от община Пловдив се хвалят с едни от най-ниските стойности на безработицата в страната - едва 3,8%.