Начало » Новини » Страната

Над 1,4 млрд. лева субсидия е заявена при втория прием по подмярка 4,1 за напояване и модернизация

ПРСР
Синор.БГ / 15.12.2016 г.

sinor.bg

Близо 3 хиляди проекта (2 926) са подадени при втория прием по подмярка 4.1 за инвестиции в земеделски стопанства от програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020, събщиха от фонд „Земеделие”. Общият размер на заявената субсидия надхвърля 1,4 млрд. лева. Заедно с прехвърлените от първия прием 240 заявления общият брой на проектите става 3 166.

Най-много проекти за модернизация са подадени в пловдивски регион - 285. Бюджетът по подмярка 4,1 е в размер на левовата равностойност на 237 млн.  евро или 463 524 600 лева.

Тъй като общата сума на заявената финансова помощ от този прием е три пъти над обявената по заповед, проектните предложения ще се разглеждат в условията на ограничен бюджет.

Предстои да бъде извършена предварителна оценка по критериите за подбор. Съответствието с критериите за оценка ще се преценяват към датата на подаване на заявлението за подпомагане, съобразно приложените към него документи.

Проектите ще се класират според получените при оценката точки и ще бъдат одобрявани в низходящ ред до размера на определения бюджет.

Припомняме, че с последните изменения в Наредба 9 от 21 март 2015 г. за прилагане на подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства” беше намален до левовата равностойност на 1 млн. евро максималният размер на общите допустими разходи за един кандидат за целия период на прилагане на ПРСР 2014-2020.

Промените в тежестта на критериите за подбор и добавянето нови критерии има за цел да осигури финансов ресурс за повече кандидати с акцент върху приоритетни сектори и отрасли.

Инвестициите за покупка на техника по подмярка 4.1 включват машини за обработка на почвата и прибиране на реколтата.

В този период на прием бяха допустими и проекти с инвестиции за напоителни системи, както и разходи по проекти за колективни инвестиции, представени от признати групи или организации на производители.

Над 1,4 млрд. лева субсидия е заявена при втория прием по подмярка 4,1 за напояване и модернизация
6589
 

Последни материали
Виж
Данни на Евростат
Стойността на селскостопанската продукция в ЕС е намаляла с 0,9% през 2024 г.
След скандала за измами
Атина представи на комисаря Хансен нова система за аграрни плащания
Компанията призовава за открит диалог по CBAM механизма на ЕС за корекции на въглеродни емисии
Агрополихим инвестира в устойчиво производство с нова доставка на нисковъглероден „син“ амоняк
Важно е да се знае
Ползи от засаждането на чесън между ягодите
ЦОР
Евродоклад с важни препоръки за здравословно отглеждане на свине
Закупени са 60 000 тона с доставка до 10 март 2026 година
Фуражната пшеница поскъпна на международния търг в Южна Корея
Свързани материали
Виж
ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“
Одобрени са 180 проекта по подмярка 4.1.2
Списък с допуснатите 1 676 кандидати
1 676 проекта за инвестиции по подмярка 4.1 са на етап за последна оценка
До 13 юли се приемат предложения от фермерите
Животновъдите получават още 62,5 млн. лв. по подмярка 4,1 за инвестиции в стопанствата
До 10 юни
Срокът за прием по подмярка 4.1 ще бъде удължен след обществено обсъждане
Становище на Националната асоциация на картофопроизводителите
Министерството на земеделието да спре приема по мярка 4.1 заради ограничителни условия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини