Промяната на правилата за внос на слънчоглед, рапица и шафран в Турция доведе до увеличаване на разходите за покупка на маслодайни култури от местните вносители и до понижаване на търсенето им от преработвателните предприятия там, което се отрази на закупуваните от тях количества на международните пазари през октомври, сочат данните в последния доклад на германската компания за пазарни анализи и прогнози Oil World, цитирани от електронното издание АПК-Информ.
Вносът на слънчогледово семе в Турция през октомври намаля до 23 хил. тона от 35 хил. тона през същия месец на 2015 г., на шафран – до 18 хил. тона от 28 хил. тона, а рапица изобщо не е била внесена, докато през октомври 2015 г. доставките от чужбина възлизаха на 39 хил. тона. Значително са намалели и покупките на соя – до 66 хил. тона от 233 хил. тона година по-рано.
От компанията отбелязват, че в момента маржът на печалба на турските преработвателни предприятия е доста нисък и много от тях настояват за понижаване на вносните мита, най-вече за слънчогледа, където ставката е в размер на 27%.
Спадът на внасяните количества е довел до свиване на преработката на маслодайни култури в Турция, което на свой ред е активизирало вноса на основните растителни масла. Покупките на слънчогледово олио от чужбина са нараснали до 62 хил. тона от 41 хил. тона през октомври 2015 г., а на палмовото масло – до 72 хил. тона от 57 хил. тона.
Доставките на слънчогледов шрот обаче са намалели до 63 хил. тона от 67 хил. тона, а на соев шрот са паднали почти наполовина – до 34 хил. тона от 67 хил. тона, най-вече заради нарасналото използване на изсушен спиртоварен зърнен остатък в производството на фуражи.