По време на българското председателство на Съвета на ЕС в България ще бъдат проведени 192 събития за 181 дена, които вече са записан в календара. Това съобщи вицепремиерът и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева, която взе участие в заседанието на гражданския съвет към парламентарната комисия по европейски въпроси и контрол на европейските фондове.
Кунева призова общините и представителите на неправителствения сектор и бизнеса да се включат активно с предложения за странични събития, които да допълнят образа на страната, като такива биха могли да бъдат тематични конференции или браншови форуми.
Кунева посочи, че България се движи по график по отношение на изготвянето на приоритетите на председателството.
На 3 ноември изпратихме до Генералния секретариат на Съвета първи принос към 18-месечната програма на триото ни Естония-България-Австрия, посочи тя. Т.нар.“принос“ съдържа пет основни акцента. Ние ще работим за съюз за работни места, растеж и конкурентоспособност, съюз, който оправомощава и защитава всички свои граждани, Енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на климата, Съюз на свобода, сигурност и правосъдие и ЕС като глобален актьор.
По думите на Кунева всички държави включително и Естония, която председателства Съвета преди нас, споделят позицията, че е твърде рано за извеждане на конкретни приоритети на тройката.
Австрия, която е след България, все още не е изпратила на Генералния секретариат на Съвета приноса си. Според Кунева това е логично, защото ситуацията в международен план е сложна и приоритетите и дневния ред на ЕС се променят динамично. Вицепремиерът в оставка посочи, че по време на българското председателство най-вероятно ще се финализират детайлите по Брекзит.
Кунева обобщи факторите, които определят програмата и приоритетите на ротационното председателство. 90- 95 на сто от програмата се определя от последните решения на ЕС, от предложенията и работната програма на Европейската комисия, от състоянието на законодателните досиета, от задължителните теми като Европейския семестър, от глобалния контекст и кризисните ситуации. Едва 5-10 процента се формират от собствените приоритети.