На проведена през миналата седмица тридневна международна среща в Банско 50 експерти от Испания, Финландия, Франция, Италия, Латвия, Румъния, Словения и България обсъдиха устойчивото ползване на горската биомаса като възобновяем енергиен източник, съобщиха от дирекция „Информационно обслужване и връзки с обществеността” към Изпълнителна агенция по горите. Ведомството е организатор на събитието, което е част от проекта „Регионални политики за устойчива биоенергия“ по програма ИНТЕРРЕГ Европа на Европейския съюз.
Участниците в срещата обмениха своя опит и добри практики, свързани с ефективното и екологично използване на горската биомаса. Експертите бяха единодушни, че използването на горите трябва да бъде подчинено на балансиран подход, отчитащ не само икономическите нужди, но и екологичната и социална роля на горите.
По време на форума беше обсъден потенциалът от биомасата в България и ролята на българските гори в прехода към биоикономиката. Бяха дискутирани потребностите на нашата горска промишленост, както и реалните възможности за производство на топлинна и електроенергия от дървесна биомаса.Представеният анализ показа, че България е страна, в която през последните двадесет години всички горскостопански показатели бележат ръст. Разширяването на залесените територии, както и увеличаване на прираста на дървесина са добра предпоставка за устойчивото използване на горската биомаса у нас.
В рамките на форума бяха посетени централа за производство на топлинна енергия от биомаса в Банско, фабрика за производство на пелети в Разлог и обекти на територията на териториалното поделение „Държавно горско стопанство Разлог”.
Следваща стъпка по проекта е изготвянето на Национален план за действие, чрез който ще се потърсят най-ефективни и икономически изгодни начини за подпомагане използването на горската биомаса за производство на енергия. Такъв план ще бъде изготвен от всеки от партньорите в проекта в рамките на на изпълнението му.