От 1 януари 2017 г. в над 4 000 предприятия за преработка на дървесина в страната ще бъде въведен електронен дневник, съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева на официалното представяне на системата за независимо електронно проследяване и отчитане на дървесината извършена в преработвателно предприятие в Русе, цитирана от пресцентъра на оглавяваното от нея ведомство. Модулът за въвеждане на електронния дневник ще може да бъде изтеглен от електронната страница на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)и да бъде внедрен безвъзмездно в споменатите над 4 000 предприятия.
Танева изтъкна, че чрез системата за контрол дневниците на предприятията за преработка на дървесина стават публични. „Стремежът ни е да има нулев процент сив сектор в дърводобива. През изминалата година предприехме редица мерки , така че контролът върху добива и извозването на дървесина да стане публичен. Увеличихме броя на мобилните групи за охрана в горските стопанства и въведохме маркирането на дървесината с уникален идентификационен номер. През месец април 2015 г. бе въведен и електронният превозен билет, който вече е задължителен за всички предприятия и работи“, припомни тя.
Според министъра всеки гражданин вече може да бъде горски инспектор, тъй като на сайта на ИАГ може да бъде направена проверка дали превозните средства имат издаден билет за превоз на дървесина.
Тя подчерта също, че чрез електронната система, която действа от тази година в ИАГ, се отчита два пъти увеличение на капацитета за контрол върху добива и извозването на дървесина с помощта на активното гражданско общество. “След въвеждането на електронния превозен билет отчитаме 5 % увеличение при реализацията на дървесина. Също така отчитаме и 15 % увеличение при финансовите показатели при запазване цената на дървесината“, уточни Танева.
Заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов уточни, че с въведената електронна система ИАГ и министерството са отговорили на очакването на гражданите за контрол при добива, превоза и преработката на дървесина. Костов уточни, че в момента електронният дневник е в тестов период в няколко предприятия и ако бъдат установени пропуски в системата, те ще бъдат отстранени. „До края на тази година безплатно ще бъдат обучени всички експерти, които работят в тези над 4 000 обекта“, посочи той.