През месец ноември, след масовия листопад (опадане на 2/3 от листата) при костилковите овощни видове се провеждат последните за тази година пръскания в овощната градина. Тези пръскания имат много голямо значение за опазване на дърветата от опасни много разпространени болести през следващия вегетационен период.
Срещу болестта „къдравост по прасковата” прасковите се пръскат с 1% бордолезов разтвор.
Срещу съчмянаката по кайсията, прасковата, черешата, вишната, сладковишната, сливата дърветата се пръскат с 2% бордолезов разтвор.
Срещу ранното кафяво гниене изброените видове се пръскат с 1% бордолезов разтвор.
През есента, след масовия листопад, кайсиите, прасковите, черешите, вишните заразени от болестта цитоспороза се пръскат с 2% бордолезов разтвор. Разрешен за тази болест е и препаратът витра 50ВП, съдържащ меден оксихлорид – 150 г/дка с работен разтвор 40-100 л/дка.
Месец ноември е подходящо време за провеждане на редица мероприятия, които имат голямо значение и са необходими за доброто развитие и по-нататъшното опазване на овощните дървета от болести и неприятели.
Прави се необходимото основно почистване на градината – изрязване на изсъхналите, засегнати от различни болести клони и клонки, отстраняване на мумифицираните плодове и изсъхналите цветни букетчета, остъргване, събиране и изгаряне на старата, напукана кора. Изрязване на изсъхналите от корояди, щитоносни въшки, вирусни болести и други вредители клони – изкореняване на силно засегнатите дървета, замазване на получените при резитбатата рани с блажна боя или овощарски мехлем, събиране и изгаряне на отсечената дървесна маса, унищожаване на плевелите, опадалите листа, опадалите повредени плодове с подходяща обработка на почвата – по-дълбоко изораване или по-дълбоко прекопаване и заравяне. Намазване на стъблата и скелетните клони с варно мляко, което осигурява равномерно затопляне на кората при силно слънцегреене през студените зимни дни. Изрязване и изгаряне на гъсеничните гнезда.