Вторият прием по подмярка 4,1 за инвестиции в земеделски стопанства ще бъде открит на 15 октомври, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на кръгла маса, проведена в рамките на изложението на местни производители в Силистра, съобщиха от агроминистерството. Датата 15-и се пада в събота, затова вероятно проектите ще започнат да се приемат в първия работен ден след нея. Големият проблем обаче е, че щом този прием се отлага след 8 октомври, това означава, че фермерите трябва да се съобразят с постановление 160 на Министерския съвет за избор на доставчици, което значително ще усложни процедурите по одобрение на тези проекти, коментираха експерти.
Това постановление задължава всички одобрени проекти по оперативните програми да избират изпълнители по Закона за обществени поръчки, като тези поръчки се обявяват през страницата на ИСУН (Информационната система за управление на европейските фондове).
При обсъждането на проекта за наредба по подмярка 4,1 браншовите организации очакваха, че този избор ще стане по стария ред, който е познат на фермерите и не би трябвало да ги затрудни. Сега всяка строителна дейност или покупка на оборудване ще изисква повече време и административен ресурс, за да бъде изпълнена.
Грудев припомни и другите промени, свързани с новия прием. Допустими кандидати при този прием ще бъдат стопанства, които вече са започнали своята дейност и имат достигнати 8 000 евро стандартен производствен обем.
Целта ни е да дадем възможност на работещите в сектор “Земеделие” да се модернизират“, каза Васил Грудев.
За първи път допустими по тази мярка ще бъдат инвестициите в съоръжения за напояване.
Ясно се вижда и политиката за насърчаване на обединяването на земеделските производители, посочи още зам. министърът. Обединенията са тези, които ще защитят интересите на производителите.
Обединенията остават едни от малкото дейности, които ще запазят размера на помощта - 70% от стойността на проекта е за признатите групи и организации на производителите, припомни Грудев.
Зам. миинстърът посети и изложението „Подрекпяме българското“, което е част от инициативата на агроминистерството. С подобни кампании българските потребители могат да си припомнят вкуса на традиционните висококачествени български продукти, а фермерите да намерят реализация на продукцията си, посочи още Грудев.
На изложението бяха предложени млечни и местни продукти – овче, краве и козе сирене, кашкавал, кисело мляко, зеленчуци, сушени плодове и домати, вино, олио от тиквено семе и др.