Британски учени посочиха главната причина за намаляване на броя на дивите пчели в страната – въздействието върху насекомите на инсектицидите от групата на неоникотиноидите, с които се обработват семената от рапица, преди да бъдат засадени, съобщи електронното издание Lenta. Изследванията на учените сочат, че използването на този тип химикали води до понижаване на броя на дивите пчели до 3 пъти.
Техните изводи се базират върху наблюдения в промяната на броя на 62 вида диви пчели за периода 1994-2011 г. Именно тогава започва и мащабното използване на неоникотиноидите по британските полета. Освен инсектицидите върху броя на пчелите оказват влияние и патогените, затоплянето в световен мащаб и загубата на естествените местообитания.
Изводите на британските учени са поредният аргумент в споровете за намаляването на броя на пчелите в световен мащаб, като в САЩ особено популярен е терминът „синдромът на празния кошер”.
Досега американските учени приемаха, че за разрушаване на пчелните колонии в страната основна вина носи световната търговия с полезните насекоми и по-конкретно внасянето на пчели от Европа, което води до разпространяване на кърлежите от типа Varroa,. Те паразитират върху пчелите и пренасят вируси, деформиращи крилата им.