От съюза на селскостопански организации Копа-Коджека очакват реколтата от мека пшеница и маслодайни култури в Европейския съюз да остане под миналогодишната, най-вече заради неблагоприятните метеорологични условия, както и заради увеличаването на вредителите и заболяванията, съобщи електронното издание Agro News.
„Последните прогнози показват, че производството на мека пшеница в ЕС е с 3,5% под миналогодишното и добивите са по-слаби главно вследствие на лошото време в централна Европа – от суша до прекомерни валежи. Производството на зърнени култури в ЕС като цяло ще нарасне с 1,3% спрямо миналата година, но при меката пшеница и ечемика изглежда нещата стоят зле и могат да настъпят допълнителни корекции в посока на понижение. По отношение на царевицата пък е налице огромна несигурност в предвижданията, тъй като сезонът започна късно и слънчевите дни бяха по-малко”, заяви Макс Шулман, председател на работната група за зърнените култури в организацията.
Шулман изтъкна и големите проблеми с вредителите и заболяванията в много от държавите-членки на ЕС. „Борбата с тях става все по-трудна, тъй като развиват устойчивост срещу средствата за растителна защита. Определено се чувства недостиг на ефективни продукти за растителна защита и адекватни средства за управление на риска в полевите дейности. Усилията трябва да бъдат насочени в тази посока”, добави той.
По думите на председателя на работната група за маслодайните култури Арно Русо производството им ще намалее през тази година с 1,7% спрямо 2015 г., отново заради лошите метеорологични условия и увеличението на вредителите и заболяванията, като най-значим е спадът при рапицата – 5,1%.
„Спадът се дължи и на политиката на ЕС по отношение на пестицидите и изваждането от употреба на средства за растителна защита. На всичко отгоре обсъжданията за значението на биодизела в бъдещия пакет с мерки за енергията и климата създава несигурност у фермерите при планирането на предстоящата сеитба за реколта 2017. Производството на фуражи в ЕС обаче е с 5,7% над резултата от 2015 г., отчасти благодарение и на новата Обща селскостопанска политика. Това е чудесна новина за животновъдния сектор в ЕС, но трябва да се гарантира, че количествата ще намерят реализация на пазара”, посочи Русо.