Начало » Важно за фермера » Гори и екология
21.06.2016 г.

Изработен е национален стандарт за горска сертификация

Снимка: МЗХ

Изработен е национален стандарт за извършване на горска сертификация, обяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов по време на работна среща с неправителствената организация WWF Дунавско-Карпатска програма България, проведена вчера. Работна група, в която са включени представители на Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по горите, представители на бизнеса и неправителствени организации в продължение на две години работиха над проекта на стандарт по системата FSC.

Те направиха  задълбочени проучвания на различни стандарти, по които се извършва сертифицирането в горите. В края на миналата седмица проектът за национален стандарт е финализиран и той ще може да се прилага от всички фирми, които сертифицират по тази система. Очаква се неговото одобрение от контролния орган на FSC, като 96% от изискванията на стандарта се припокриват с националното законодателство и само 4% са допълнителните изисквания.

До края на 2015 г. са сертифицирани 810 000 ха държавни гори или 28% от общата им площ, припомни заместник-министърът, като през тази година по план се стремим към сертификация на още 890 000 ха. Така при успешно развитие на процеса общата площ сертифицирани държавни гори би могла да достигне в края на 2016 г. близо 58%.

Заместник-министър Костов подчерта, че това е един от приоритетите на Министерство на земеделието и храните в задачата му горите да бъдат управлявани по устойчив, ефективен и многофункционален начин, с гаранция за законовия произход на добитата дървесина.

Участниците в срещата се обединиха около становището, че за да бъде процесът на сертификация успешен, е добре в него да бъдат мотивирани да се включат и останалите собственици на гори – общински и частни. Така те биха могли да бъдат по-успешни на един по-взискателен пазар на дървесина. „Ние, като екип на МЗХ, заедно с колегите от Изпълнителната агенция и поделенията ни в страната се стараем и по линия на законодателството, и прилагайки контролните механизми, да обезпечим опазването на цялото многообразие на българските гори”, подчерта още зам.-министър Костов. „Същевременно секторът претърпя много промени в последната година и половина и процесът на сертификация, който е изцяло доброволен не би следвало да увеличава натиска върху него, а да утвърди и поощри добрите практики  и да направи процесите в горите още по-прозрачни и предвидими”.

По време на срещата бе подчертано, че освен подобрената нормативна и бизнес среда, е необходимо и създаване на условия за обучение и споделяне на добри практики сред участниците в сектора. От неправителствената организация заявиха, че това е поле, в което има простор за изява на всички заинтересовани страни, в това число и медиите и всички заинтересовани от прозрачно управление в горите.

Изработен е национален стандарт за горска сертификация
8745
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
По проект на МОСВ
На 11 април се връчват 100 автомобила за гасене на горски пожари
Инж. Никола Василев е инициатор за първите организирани залесявания по склоновете на Стара планина
Лесовъди и залесители в Ловеч бяха почетени с паметна плоча на парковата алея "Баш бунар"
Съставени са 104 акта и са наложени глоби за 2500 лева
Над 4100 проверки в горите са извършени в Кюстендилско за тримесечие
Национален съвет по горите
Ще бъдат открити приемите на проекти по 8 интервенции за горския сектор
МЗХ разработва Пътна карта за развитие на биоикономиката
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини