Начало » Важно за фермера » Гори и екология
21.06.2016 г.

България трета в Европа въвежда най-новите изисквания за отговорно управление на горите

WWF координира изработването на национален FSC стандарт

sinor.bg

WWF България депозира в края на миналата седмица националния стандарт за отговорно управление на българските гори. По този начин нашата страна се превръща в третата в Европа след Португалия и Франция, която адаптира националните си стандарти спрямо най-новите изисквания на Съвета по стопанисване на горите (FSC). Изготвянето на стандарта е резултат от двугодишния труд на работна група, в чийто състав се включиха представители на различни министерства, институции и организации, и която бе координирана от WWF.

За да бъде сертифицирана една гора е необходимо да се спазват редица изисквания, сред които:

1. Опазват се вододайните зони и речните течения (Не се допускат интензивни сечи във вододайни зони, тъй като това може да доведе до намаляване водния дебит. Забранява се сечта в 15-метровата ивица по дължината на речните корита, от двете страни на коритото и т.н.)

2. Опазват се уязвимите и застрашените от изчезване видове и екосистеми, като се определят и се запазват най-малко 5% гори във фаза на старост. Това означава, че се запазват старите гори със 100, 200, 300-годишни илш по-стари дървета, установени в района.

Оставят се най-малко 10 % от естествените количества мъртва дървесина. Така се осигурява дом и хранителна база за над 50% от видовете горските обитатели, тъй като най-малко половината от горските видове животни, гъби и микроорганизми са зависими именно от наличието на гниеща дървесина. Не се секат дървета, в които има хралупи на птици, прилепи и други бозайници, както и дървета, под които има редки и застрашени растения.)

3. Опазва се културата и поминъкът на местното население.

4. Гарантират се правата на горските работници (да имат подходящо защитно облекло, да имат договори и да са осигурени, да са добре обучени и квалифицирани, да не се експлоатира детски труд).

5. Не се допуска използването на опасни пестициди.

6. Не се допуска намаляване на горската площ (напр. изсичане на гора на голо, за да бъде застроено мястото или да бъде направена ски писта).

Остава една последна крачка до въвеждането на стандарта в страната ни – това е официалното одобрение от страна на FSC. Очакваме в рамките на няколко месеца екип на FSC да разгледа адаптирания за българските условия стандар от и да финализира процедурата.

Към настоящия момент в България са сертифицирани над 560 000 хектара гори. Във всички тези територии са въведени по-строги правила по отношение на стопанисването на горите и прилагането им се проверява ежегодно от международни одиторски екипи. FSC сертификацията се прилага в България от 2006 г. и WWF подкрепя активно този процес, тъй като на глобално ниво FSC е признат като един от най-добре работещите инструменти за по щадящо отношение към горите.

България трета в Европа въвежда най-новите изисквания за отговорно управление на горите
10049
 

Последни материали
Виж
МВнР: Стачка блокира Гърция в петък
Решението влиза в сила след публикуването му в Official journal
Още пет държави ще получат 99 милиона евро обезщетения за кризите през 2024 г.
Млад фермер
Студент от Аграрния университет е отличен на АГРА 2025
Инсектициди за черна златка
БАБХ публикува ръководство борба с неприятеля черна златка
Гювеч с агнешки дреболии
Позиция
Цветан Берберов: Трябва да излезем от пожелателния характер за регенеративното земеделие
Свързани материали
Виж
МЗХ стартира прием за подпомагане по интервенцията за опазване на горските екосистеми
През 2024 г.
6 664 горски служители, пожарникари, военнослужещи и доброволци са потушили 595 пожара на 171 164 дка гори
Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ
МЗХ:
Запазват се договореностите в браншовия колективен трудов договор за работещите в горските стопанства за 2025-2026 г.
Непълен отчет за 2024 г.
От МЗХ отчитат намаление на нелегалната сеч в горите
Близо 1200 дка стари букови и крайречни гори до Златица и Харманли
По предложение на WWF са обявени две нови защитени територии
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини