Министерството на аграрната политика на Украйна наскоро намали оценката за площите, заделени за отглеждане на соя в страната предвид превзетите нови територии от слънчоглед и дъждовната пролет. На 10 юни и департаментът за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) редуцира своята прогноза за новата украинска соева реколта от 5,0 млн.т на 4,5 млн.т.
Анализаторите обаче акцентират, че въпреки намалението на първоначалната прогноза и 4,5 млн.т е рекорден резултат, с 600 хил. тона повече в сравнение с 2015/16 г.
Експертите очакват увеличение на средния добив до 2,14 тона от хектар, а това е с 16 на сто повече спрямо текущия сезон и с 9,2 % над средния показател за последните пет години.
За последните 10 години производството на соя в Украйна нарасна 5 пъти, като страната се превърна в значим износител на соя и соеви продукти в региона. Успехите на украинските фермери респектират, но има и нещо, което предизвика сериозно безпокойство не само в търговските среди, но и сред потребителите на продукцията с марката Made in Ukraina.
През май министерството на земеделието на САЩ алармира - „макар че сеитбата на генетично променени семена е официално забранена, оценките на анализаторите от частни компании сочат, че около 80% от украинската соя е ГМО”.
Украинските фермери се надпреварват в борбата за повишаване на добивите, тъй като на пазара има устойчива тенденция за нарастване на търсенето на соя за износ и за преработка. Американските анализатори посочват, че най-разпространените ГМО в Украйна са семената Roundup Ready на американската компания Monsanto.
Тези дни един от най-авторитетните представители на украинския агробизнес Микола Ковалски, един от ръководителите на аграрния гигант Astarta, заяви пред представителен международен инвестиционен форум, че информациите за доминиращ дял (80 на сто) на GMO соя в украинската реколта „ вероятно са истина”. Ковалски коментира, че трудно може да се посочи точния процент, тъй като никой не може със сигурност да каже къде и какво е засято.