Начало » Новини » Страната
14.06.2016 г.

Еколози разселват зубри в Южните Карпати

WWF

Зубърът (Bison bonasus) се завръща в дивата природа в Румъния благодарение на усилията на WWF и организацията Rewilding Europe (Да върнем дивата природа в Европа), съобщиха от двете организации. В края на миналата седмица в планината Царку, част от Южните Карпати, бяха пуснати нови 10 представители на вида на европейските бизони, както още са известни зубрите. След едномесечен период на адаптация, те ще се присъединят към стадото от 20 животни, разселени там от двете неправителствени организации през 2014 и 2015 г.

Зубрите, които произхождат от зоопаркове и резервати в Белгия и Германия, изминаха над 3 000 километра до новия си дом. „Настаняването“ им не мина без предизвикателства. Оказа се, че проливните дъждове, излели се в района в последните дни са направили непроходим горския път до ограденото място от 15 хектара, което ще им послужи за аклиматизация. Без да губят време, представителите на WWF и Rewilding Europe запретнаха ръкави и с помощта на местни жители изградиха с подръчни средства коридор, през който големите животни да стигнат до ограждението.

Това е първата група от общо 100 зубри, които ще разселим в Южните Карпати в следващите пет години, посочи Франс Шепарс, директор на Rewilding Europe. Проектът за завръщането на зубрите в Румъния се финансира от програма Лайф на Европейския съюз. Изпълнителите си поставят за цел до 2020 г. в района да има жизнеспособна дива популация от поне 193 индивида, чийто брой да нарасне до 300 до 2024 г. Зоната, включена в европейската природозащитна мрежа Натура 2000, в която ще обитават зубрите, се простира върху 59 000 хектара.

Зубърът е вид с положително влияние върху мястото, което обитава, тъй като помага за формирането на мозаечен пейзаж и на екологични коридори.

С тегло между 300 и 900 килограма, европейският бизон е най-големият бозайник на континента. Някога е населявал цяла Европа, с изключение единствено на най-северните райони на Скандинавския полуостров и най-южните части на Италия и Испания. Безразборният лов обаче довежда до пълното му изчезване от дивата природа през 1927 година. По онова време в света са останали едва 54 животни – всички отглеждани в плен. Чрез програми за реинтродукция (пускане в дивата природа) популацията започва да расте и през 2014 година в Европа вече живеят 5 046 индивида, от които 3 230 са в дивата природа, а останалите в плен.

В България също са правени опити за реинтродукция на зубри и има малки популации от тези животни – в ловно стопанство Воден (Разградско) и в дивечовъден участък Студен кладенец в Източните Родопи.

WWF България залага на възстановяването в природата на застрашени риби

Докато WWF Румъния, извършва реинтродукция на големи бозайници, WWF България работи усилено за връщането на есетрите във водите на Дунав. През 2014 и 2015 година организацията отгледа и пусна в реката над 50 000 малки есетрови риби с доказан дунавски произход.

През този юли се подготвя научна експедиция, която да провери състоянието на есетрите в Дунав. За провеждането ѝ са необходими немалко средства, които организацията се опитва да осигури чрез дарения.

Еколози разселват зубри в Южните Карпати
7973
 

Последни материали
Виж
Контрол
БАБХ затвори безименен обект за продажба на прясно месо
При нахута митническата ставка е свалена до нула
Индия удължи безмитния внос на жълт грах до края на октомври
С различни срокове на доставка и плащане
Египет обяви поредните търгове за внос на пшеница и растителни масла
Balkan Business Awards 2024
Бургас, Казанлък и Родопи със златни отличия за развитието на бизнес средата
Криза
Европейският съюз все по-трудно продава селскостопански продукти на света
Агростатистика
Оранжерийното производство на домати и краставици остава символично
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини